قله شهباز (اراک) چاپ
گزارش برنامه - گزارش برنامه های اجرا شده
دوشنبه, 03 خرداد 1389 ساعت 14:08

 هدف برنامه: صعود قله شهباز (3360 متر)

شروع برنامه: عصر پنجشنبه، 23 اردیبهشت ماه 89

پایان برنامه: جمعه شب 24 اردیبهشت ماه

وسیله نقلیه: ون

هزینه برنامه: 000/90 هزار ریال

گزارش نویس: حسین قربانی

 

 مشخصات منطقه:

 كوه شهباز با 3360 متر ارتفاع، واقع در  جنوب شهر شازند و بلندترين قله استان مركزي مي‌باشد. در اين كوه  انواع  گياهان خودرو و دارويي و گل هاي فراوان از جمله لاله واژگون مي‌رويد. به دليل پوشش گياهي بسيار غني، اين منطقه زيست گاه انواع پرندگان مي‌باشد. از فراز اين قله ارتفاعات زيباي استان مركزي از جمله لجور به خوبي ديده مي‌شود و هر ساله هزاران نفر از كوهنوردان از اين كوه زيبا صعود مي‌كنند.

 

 

  تصویر مربوط به این صعود

 

شرح برنامه:

ساعت 16 عصر روز پنج شنبه مورخ 23/2/89 در ميدان مطهري حضور به هم رسانده و راننده نيز با تأخيري 15 دقيقه‌اي به ما ملحق شده و با جاسازي كوله ها بر روي باربند خودروي ون، در ساعت 16 و 30 دقيقه به سمت كوه شهباز به راه افتاديم، مسير حركت از سلفچگان، اراك و شازند مي‌گذرد. پس از رسيدن به شازند و توقفي كوتاه جهت تهيه مايحتاج به طرف عباس آباد و سپس سيرونه ادامه مسیر میدهیم؛ و پس از گذر از اين ده، در ساعت 8 و 5 دقيقه  وارد امام زاده عبدالله  شديم.

اين امام زاده در جنوب شهر شازند در ارتفاع 2030 متري از سطح دريا قراردارد و با توجه به امكانات مناسب و طبيعت زيباي منطقه، تفرجگاه اهالي و ساكنين استان مركزي مخصوصا در ايام تعطيل مي‌باشد.

به توجه به روشن بودن هوا چادرها را در كنار امام زاده بر پا نموده و در ضمن با توجه به احتمال بارش باران، اتاق كنار امام زاده را  نيز مرتب نموديم؛ سپس تا ساعت 9 به گشت و گذار در منطقه پرداخته و در اين ساعت به تدارك شام پرداختيم. و در ساعت 11 نيز بخاطر آمادگي بيشتر جهت برنامه فردا خوابيديم.

 

  

امامزاده روستای سیرونه و کمپ ما

 

ساعت 4 و 45 دقيقه صبح بيدار شده و پس از اقامه نماز در محل امام زاده، ضمن آماده نمودن كوله‌ها، چادرها و وسايل اضافي را در داخل خودرو ون گذاشته و در ساعت 5 و 30 دقيقه برنامه صعود آغاز‌گرديد. با گذر از ارتفاعات ابتداي مسير به سمت راست مايل شده و دره روبرو را دور زده و دوباره به سمت چپ ادامه مسير داديم. در طول مسير از طلوع خورشيد، طبيعت وصف ناشدني، صداي آواز پرندگان، ‌ شميم روح نواز گياهان و عطر معطر گلها حظ وافر برديم.

پس از 5/1 ساعت حركت، استراحتي كوتاه در ارتفاع 2654 متري نموده و  با ادامه مسير در ساعت 7و 50 دقيقه جهت صبحانه توقف نموده سپس در ساعت 8 و 15 دقيقه مسير را ادامه داديم؛ ولي پس از حدود يك ساعت به خاطر نبود راهنما و انتخاب نادرست مسير صعود با صخره ها و سنگ ها روبرو شده و مابقي مسير را با احتياط كامل بصورت دست به سنگ  ادامه داديم. در ساعت 11 و 30 دقيقه به ارتفاع 3320 متري رسيده و با اندكي توقف  تعدادي از دوستان از ادامه مسير منصرف شده و بقیه به سمت قله ادامه مسير داديم تا در ساعت 11 و 50 دقيقه به قله رسيديم. هنگام رسيدن به قله با گروه كوهنوردان پتروشمي اراك روبرو ‌شديم  و ضمن احوال پرسي با اين دوستان و  توقفي 15 دقيقه‌اي بر فراز قله و تماشاي زيبايي هاي كم نظير و قله هاي اطراف منطقه و گرفتن چند عكس يادگاري مسير فرود آغاز شد.

 

  

قله شهباز؛ گروه مهر قم به همراه گروه پتروشیمی اراک

 

سرپرست با برگشت مسير صعود، به همراه گروه اول از همان مسير صعود شروع به بازگشت نمودند و گروه قله نيز از  يكي از دره هاي روبرو  فرود را آغاز نمود. در ادامه مسير به دره اي مملو از برف رسيده و با سر خوردن مقدار زيادي از مسير را طي كرديم و با توجه به كمبود آب، مسير برگشت را ادامه داديم تا نهايتا در ساعت 15 به امام زاده رسيديم.

 بقيه‌ي دوستان نيز تا ساعت 16 به گروه اول ملحق شده و پس از صرف نهار و اندكي توقف و با توجه به  شروع بارش باران؛ وسايل را جمع نموده و در ساعت  17 مسير برگشت را در پيش گرفته و در نهايت برنامه ساعت 8  روز جمعه مورخ 24/2/1389 در ميدان مطهري خاتمه يافت.

 

نکات مورد توجه:

* به دليل وجود مسير هاي گمراه كننده، اين برنامه در صورت امكان، بدون راهنما اجرا نشود.

* بعد از امام زاده، چشمه ي آب وجود ندارد، لذا آب كافي جهت  يك برنامه حداقل ده ساعته برداشته شود.

* منطقه دارای جانپناه با مساحت تقریبی 18 متر مربع بوده که گنجایش ده نفر را دارا می باشد.

* از امامزاده تا جانپناه، تقریبا 4 ساعت کوهپیمائی داریم.

* مسیر نرمال صعود (که در این برنامه پیمایش نشد) به این شرح می باشد:

از پشت امامزاده پاکوب را ادامه می دهیم (به سمت چپ) بعد از رسیدن به سر یال ارتفاع مشرف به امامزاده، پاکوب مشخص را تا انتها و رسیدن به زیر دیواره قله ادامه می دهیم. سپس به چپ تراورس کرده و با گذشتن از چند دشت نسبتا مسطح و با شیب کم، و صرف دوساعت و نیم زمان، به جانپناه می رسیم. مسیر صعود از کنار جانپناه بر روی یالی سنگی تا قله به صورت مستقیم ادامه دارد. که در 100 متر ارتفاع نهایی، درگیری با سنگ دارد.

 

تصاویر راهنمای صعود از امامزاده تا قله:

 

 

یال بالای امامزاده، مسیر در ابتدا مستقیم به سمت کوه و بعد تراورس به چپ

 

  

نمای کلی مسیر از امامزاده تا گوسفندسرا

 

نمای کلی مسیر از گوسفندسرا تا جانپناه و بعد قله