خُلِنو چاپ
معرفی مناطق گردشگری - کوهستان ها
یکشنبه, 16 خرداد 1389 ساعت 16:09

مختصات جغرافیایی:

۳۶.۰۶۶۲۰ شمالی ۵۱.۵۵۱۲۰ شرقی        

 

خلنو بزرگ:

 

قلل برج، خلنو کوچک، تیغه های ژاندارک و خلنو بزرگ از گردنه ورزآب

تصویر مربوط به پیمایش این قلل توسط گروه مهر در تیرماه 1388

 

قله خلنو بزرگ بلندترین نقطه خط الراسهای به هم پیوسته ای که گرانکوه خلنو را تشکیل میدهند میباشد. این گرانکوه از جنوب به رودخانه جاجرود از شمال به رودخانه نور از غرب به رودخانه کرج و از شرق به رودخانه لار محدود می شود. پس از قله دماوند قله خلنو (همراه با قله آزادکوه) بلندترین

 کوه بین جاده هراز و جاده چالوس می باشد. 

از سمت جنوب خلنو بزرگ به قله ۴۳۵۰ متری خلنو کوچک متصل است و از سمت شرق به قله ۴۲۵۳ متری میش چال. شاخه های رودخانه وارنگه رود از دامنه های شمالی و غربی قله حلنو بزرگ سر چشمه می گیرند. در طرف غرب خلنو بزرگ و دیگر قله های اطراف آن کاسه بزرگی را تشکیل می دهند که ارتفاع کف آن ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ متر میباشد. در یکی از نقاط پایینی این کاسه برکه بسیار زیبایی به نام دریاچه خلنو (۳۸۳۰ متر) دیده میشود. ساحل این دریاچه بهترین نقطه برای شب مانی و صعود به قله های دیگر منطقه است.

به لحاظ ارتفاع زیاد و نزدیکی به تهران قله خلنو در میان کوهنوردان از محبوبیت حاصی برخوردار است.

 

قلل خلنو کوچک و بزرگ از تیغه های ژاندارک

تصویر مربوط به پیمایش این قلل توسط گروه مهر در تیرماه 1388

 

دسترسی به قله معمولا از طریق یکی از سه راه زیر انجام میگیرد:

از طریق روستای لالون (۲۴۰۰ متر) به گردنه ورزاب قله های یرج و خلنو کوچک

از طریق روستای شمشک (۲۶۰۰ متر) به قله سرک چال برج و حلنو کوچک

از طریق دره وارنگه رود و دریاچه خلنو

 

هر کدام از دو مسیر اول معمولا ظرف یک و نیم روز پیموده میشوند و مسیر سوم به یک راهپیمایی چند روزه احتیاج دارد.

 

یخچال خلنو

 

یخچال و دریاچه خلنو از فراز قله خلنو کوچک

تصویر مربوط به پیمایش این منطقه توسط گروه مهر در تیرماه 1388

 

به نظر میرسد که یکی از دره های دامنه شمالی قله خلنو بزرگ یخچال کوچکی را در حود جای داده است. این دره از قله خلنو و هیچیک از مسیرهای صعود نامبرده شده قابل رویت نیست. برف این یحچال از ارتفاع حدودا ۴۲۰۰ متر شروع شده و تا تقریبا ۳۹۰۰ متر پایین می آید. پس از آن منطقه ای از سنگهای خرد شده یخچالی در مسافت تقریبی ۵۰۰ متر تا ارتفاع ۳۸۰۰ متر ادامه می یابد و به تپه ای خاکی که احتمالا پیشانی یخچالی می باشد ختم می گردد.

 

 نشانی مبدا صعود از دره وارنگه رود

از شهر کرج جاده چالوس را حدود ۷۰ کیلومتر رانندگی کنید تا قبل از گردنه های تونل کندوان به جاده ای که به پیست اسکی دیزین میرود برسید. در جاده دیزین بپیچید. پس از چند کیلومتر جاده ای فرعی در سمت چپ نمایان خواهد شد. در جاده فرعی رفته و آن را چند کیلومتر ادامه دهید ته به روستای وارنگه رود (۲۴۵۰ متر) برسید.

 

مسیر صعود خلنو از دره وارنگه رود

مسیر پاکوب در شمال روستای وارنگه رود (و شرق رودخانه) را پیدا می کنیم. پس از طی مسافت کوتاهی مسیر از طریق یک پل پیاده رو به غرب رودخانه میرود. دره به زودی از شمال بطرف شرق گردش می کند. مسیر را ۵/۱۶ کیلومتر ادامه می دهیم تا در ارتفاع ۳۱۰۰ متری رودخانه به دو شاخه بزرگ تقسیم می شود. شاخه دست راست (جنوبشرقی) را انتخاب کرده و ۴ کیلومتر ادامه می دهیم تا در ارتفاع ۳۸۳۰ متری به دریاچه خلنو می رسیم. کمپ خود را در کنار دریاچه بر پا می کنیم. دامنه های غربی قلل خلنو در شرق دریاچه به چشم می خورند. صعود از این دامنه ها ما را به قله خلنو بزرگ می رسانند. لازم به تذکر است که دامنه های مذکور شیب تندی داشته و پوشیده از شن اسکی میباشند.

پس از ذوب برفها مسیر خوبی برای فرود از قله به دریاچه خلنو می باشند ولی ممکن است برای صعود مناسب نباشند. بهتر آنستکه از دریاچه ابتدا قله خرس چال را صعود کرده و سپس از طریق قلل هرزه کوه برج و خلنو کوچک به خلنو بزرگ دست یافت .

 

مسیر رسیدن به یخچال خلنو

مسیر پاکوب در شمال روستای وارنگه رود (و شرق رودخانه) را پیدا می کنیم. پس از طی مسافت کوتاهی مسیر از طریق یک پل پیاده رو به غرب رودخانه میرود. دره به زودی از شمال بطرف شرق گردش می کند. مسیر را ۵/۱۶ کیلومتر ادامه می دهیم تا در ارتفاع ۳۱۰۰ متری رودخانه به دو شاخه بزرگ تقسیم می شود. شاخه دست راست (جنوبشرقی) به دریاچه خلنو می رود. شاخه دست چپ را انتخاب کرده و ۵/۲ کیلومتر ادامه می دهیم تا جایی که رودخانه دوباره به دو شاخه تقسیم میشود.

شاخه دست راست (جنوبی) به دره ای میان قله خلنو و میش چال می رود. این شاخه را انتخاب کرده و بالا می رویم تا تپه خاکی (پیشانی یخچالی) در سمت راست نمایان گردد. دره دوباره به دو شاخه تقسیم می شود. دست راست به یخچال خلنو می رود و دست چپ به کاسه بزرگ برفچالی میان قلل خلنو و میش چال.

منبع: وبلاگ کوههای البرز