کرکس چاپ
معرفی مناطق گردشگری - کوهستان ها
پنجشنبه, 20 خرداد 1389 ساعت 17:49

کوهستان کرکس، بخشی از نیمه شمالی رشته‌ کوههای مرکزی ایران است که از شمال غربی شهرستان کاشان تا جنوب شرقی شهرستان نطنز ادامه دارد. کوه کرکس حاصل گدازه‌هایی است که از راه شکاف‌های موجود در سطح زمین به بیرون راه یافته‌اند.

سطح زیر پوشش کوهستان کرکس در استان اصفهان بالغ بر ۳۰۰ هزار هکتار است که حدود 98 هزار هکتار آن به عنوان منطقه شکار ممنوع انتخاب و اعلام شده‌است.

 قله‌های کوهستان کرکس به علت ارتفاع زیادی که دارند تقریباً در نیمی از سال پوشیده از برف بوده و منبع اصلی چشمه‌های متعددی هستند که در دامنه‌های این کوهستان جریان دارند.

 دامنه‌های کرکس به دلیل وجود منابع آب کافی و نیز اعتدال شرایط اقلیمی و رویش انواع گیاهان مرتعی، زینتی و تجاری، در ردیف مراتع نسبتاً خوب منطقه و کشور است. پوشش گیاهی منطقه بیشتر شامل گیاهان بوته‌ای (انواع گندمیان، درمنه، گون، گیاهان دارویی و…) و درختچه‌هایی است که به صورت پراکنده دیده می‌شود.

 موقعیت جغرافیایی و شرایط زیستی منطقه کرکس به گونه‌ای است که امکان وجود انواع جانوران وحشی اعم از خزندگان، پرندگان و پستاندارانی نظیر کل و بز، قوچ و میش وحشی، آهو، گراز (خوک وحشی )، گرگ، شغال، روباه، کفتار، گربه وحشی، پلنگ، تشی، پایکا ( نوعی موش صحرایی که در ارتفاعات زیست می‌کند) و غیره در آن وجود دارد.

 

کوه‌های این منطقه عبارت‌اند از:

 کرکس با ارتفاع ۳۸۹۵ متر و موقعیت جغرافیایی N : 3 , 27 ' , 21   و E : 51 ,47 ' , 59   - غلبه شاه (۳۴۹۳ متر) - لالیوان (۳۳۵۰ متر) - ارشد (۳۱۹۹ متر) -  قلعه تایین (۲۷۰۰ متر) -  کمرسیاه (۳۶۳۰ متر) -  زیرپل (۳۶۳۰ متر) -  هشاش (۳۲۱۰ متر) -  ریزنده (۲۹۸۰ متر) و  کش قبله (۲۶۰۰ متر)

 

رشته کوه کرکس از سنگهای آذرین متوسط ( از لحاظ اسیدی یا بازی ) آذر – آواری تشکیل شده است . متوسط بارندگی سالانه این کوهستان 200 تا 400 میلی متر است که این کوهستان را در شمار مناطق خشک تا نیمه خشک قرار داده است . از نظر زلزله خیزی مناطق جنوبی آن پرزیان و مناطق شمالی آن نیمه زیان به حساب می آیند .

 

مسیرهای اصلی صعود به قله کرکس:

1 - مسیر جنوبی (کشه) – زمان تقریبی برای صعود ۵ ساعت.

2-  مسیر شمال غربی (بید هند) – زمان تقریبی برای صعود ۶ ساعت.

3-  مسیر شرقی (طامه) – زمان تقریبی برای صعود ۷ ساعت.

4-  مسیر شمال شرقی (اوره) – زمان تقریبی برای صعود ۷ساعت.

 

1- مسير جنوبي(کشه):

اين مسير از طرق رود كه در فاصله 25 كيلومتري نطنز است شروع مي شود. طرق رود نيز در جاده نطنز - اصفهان قرار دارد و تا كشه كه آخرين آبادي در مسير است 5 كيلومتر فاصله دارد. از كشه به طرف چشمه اصفهانيها كه در مجاورت مرغداري است مي رويم و بعد از چشمه در راه مالرو به طرف شمال رفته، تا به چشمه لياسن برسيم كه تا اينجا شيب راه خفته است. از مشخصات اين چشمه درختان گردو است از اينجا به بعد شيب تند مي شود. در مسير بايد از كنار آبشار بگذريم با پشت سر گذاشتن آبشار، پناهگاه نمايان مي شود. این پناهگاه به همت اداره مخابرات اصفهان در ارتفاع 3000 متري برقرار شده و دارای آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، اتاق اختصاصی و سالن بوده و گنجایش حدود 80 نفر را دارا می باشد. این پناهگاه تنها پناهگاه موجود در منطقه كركس است. بعد از پناهگاه كه چشمه اي روبروي آن دائماً جريان دارد راه مالرو با شيبي تند در كنار شن اسكي ادامه مي يابد تا به آسمان گدار مي رسد و قله نمايان مي شود. راه بازگشت از شن اسكي است متوسط زمان صعود از اين مسير 5 ساعت است.

 

2- مسير  شرقی(طامه):

این مسیر از نطنز شروع مي شود. كه بايد از جنب هتل سرابان به روستاي طامه در غرب نطنز برويم. اين جاده حدود 4 كيلومتر است از طامه به طرف باغهايي كه در غرب ده به نام دراش هستند مي رويم در اينجا دو دره واقع است يكي پاپول كه در امتداد باغهاي ده قرار دارد و در انتهاي آن آبشار زيبايي وجود دارد و دره ديگر به نام پاكدار كه در جنوب باغها است و مسير از اين دره شروع مي شود كه بايد تا گردنه آن برويم و سپس از كمركش كوه به طرف غرب حركت كنيم.

مشخصه صحيح بودن اين مسير تك درخت سپيدار بلند است كه از كنار آن مي گذريم و سپس با گذشتن از دره اي فرعي به دره اي طولاني مي رسيم كه به قله منتهي مي شود اين مسير بسيار زيبا است آب تا يك ساعت مانده به قله جریان دارد به همین دلیل آبشارهاي متعددي در مسير دیده میشود. لازم به ذكر است كه آبهاي دره هاي ديگر نيز به اين دره مي پيوندند كه اين نيز صحيح بودن مسير را نشان مي دهد قسمتهاي آخر اين دره سنگي مي شود كه بايد اين سنگها را دور زد تا به قله رسيد زمان طي شده در اين مسير 6 الي 7 ساعت است.

  

3- مسيرشمال شرقی (اوره):

پس از خروج از نطنز به میدانی  که تابلوی روستای اوره را دارد میرسم بایستی به سمت کاشان مسیر را ادامه دهیم تا به جاده جدید تاسیس شده که تابلوی امام زاده سلطان گورآباد را  دارد  برسیم این جاده از بالای روستا اوره میگذرد. تا ده اوره حدود 5 كيلومتر است با خودروهای خود میتوانیم تا  امامزاده سلطان گورآباد برویم سپس مسیر را از پایین  امامزاده  ادامه میدهیم دره اصلی را  که همواره جریان آب بیشتری دارد ادامه میدهیم پس از ورود به دره در حدود 30 دقيقه بعد، از كنار آبشار گذشته و در انتها به يك شيب تند شني مي رسيم كه به قله منتهي مي شود. این مسیر نیز یکی مسیرهای زیبای کرکس میباشد و حدود 7 ساعت صعود آن طول میکشد.

 

4- مسير شمال غربی (بيدهند):

براي رسيدن به بيدهند بعد از طي 18 كيلومتر از جاده نطنز – كاشان (جاده قديم) به پل هنجن مي رسيم از اين پل جاده فرعي دو قسمت مي شود كه يكي به ابيانه منتهي مي شود و جاده ديگر پس از گذشتن از روستاي هنجن – چيمه - لوجر به دو راهي بيدهند - وريز هند مي رسد كه جاده سمت چپ به بيدهند منتهي مي شود. اين جاده تا روستاي چيمه آسفالت است.

در بيدهند امامزاده ای واقع است كه براي شب ماندن مناسب است. از روستا به طرف جنوب مي رويم تا به آخر بيشه ده برسيم. راه صعود از اين محل شروع مي شود كه با طي كردن راه مالرو در كنار آب به دو راهي مي رسيم كه در كنار آغل سنگي ساخته شده است و با ادامه دره سمت چپ و راه مالرو به طرف جنوب و تا سرچشمه آب پيش مي رويم و سپس با صعود از دامنه شرقي دره به طرف جنوب شرقي ادامه مسير مي دهيم تا به صخره بر مي خوريم كه نبايد با آن درگير شد و بايد از كنار آن و باز هم به طرف جنوب شرقي حركت نمائيم تا به قله برسيم (زمان 5 الي 6 ساعت).