الوند همدان چاپ
معرفی مناطق گردشگری - کوهستان ها
یکشنبه, 24 مرداد 1389 ساعت 15:18

گردآوری: محمد شاکری موحد

 

ناهمواريها  :

قله الوند با ارتفاع 3574 متر از سطح دريا بلند ترين قله استان همدان است، كه خط الراس آن حد طبيعي سبين تویسركان و همدان است قله هاي ديگر منطقه عبارتند از: كوه گرو در جنوب نهاوند با ارتفاع 3316 متر، كوه لشكر در جنوب شرقي ملاير، 2928 متر، كوه خان گرمز در غرب تویسركان 2818 متر، كوه سفيد در جنوب غربي ملاير، كوه سرده و كوه گرمه در ملاير، آلماقلاغ حد فاصل اسدآباد و بهار و كوه بوقاطي در كبودرآهنگ.

وسیعترين نقطه استان با ارتفاع 1420 متر در محل خروج رودخانه گاماسياب از شهرستان نهاوند واقع است.

 

قله الوند و پناهگاه کلاغ لان از فراز قله کلاغ لانه


دشتكهاي رشته كوه الوند:

دشتك هاي رشته كوه الوند:

در كوهستان الوند علاوه بر قلل مرتفع و شيب دار، دشتك هاي كوچكي وجود دارد، كه سطح آنها از چمن زار پوشيده شده و چشمه هاي زيادي در آنها جاري است. و با توجه به اينكه از سطوح نسبتا" مسطحي برخوردارند، به صورت محل استراحت و اطراق كوهنوردان در آمده اند. مهمترين اين دشتك ها عبارتند از : ميدان ميثاق، تخت نادر، چمن شاه نظر و تخت رستم.

 

1) ميدان میشان:

ميدان ميشان در مسير اصلي صعود به قله الوند است و و سعت آن حدود 1 هكتار است كه كمتر از تخت نادر است. و ارتفاع آن از سطح دريا 2600 متر است. در اين مكان دو باب پناهگاه كوهنوردي كه يكي از آنها مجهز به خوابگاه نيز مي باشد، و مسجد و حمام براي استفاده عشاير احداث شده است. عشايري كه يیلاق خود را در دامنه شمالي الوند مي گذرانند، در ميدان ميشاق كه داراي آبهاي روان، چمن زار و مناظر زيباي طبيعي است چادر مي زنند. ميدان ميثاق در صبح روزهاي جمعه، بيشترين ورزشكاران و علاقه مندان به طبيعت و كوهنوردي را در خود جاي مي دهد.

 

2) تخت نادر:

در ادامه مسير صعود به قله الوند تخت نادر قرار گرفته، كه شامل محوطه اي است به مساحت تقريبي 5/1 هكتار. شيب آن كم و پوشش گياهي آن چمن زار كوهستاني است. ارتفاع آن از سطح دريا 2900 متر است. مراد از نامگذاري تخت نادر، كمياب بودن زمین مسطح در دل كوهستان است.

 

 

3) چمن شاه نظر و تخت زستم:

"شاه نظر" چمن زار بزرگ، پر گل وگياه و پر آبي است، كه بر روستاي خاكو مشرف مي باشد. و قله اي مخروطي و صخره اي دارد، كه به تخت رستم منتهي مي شود. طي مسير از شاه نظر تا تخت رستم، 45 دقيقه به طول مي انجامد. تخت رستم وسيع ترين دشتك در ارتفاعات الوند مي باشد، كه انتهاي آن به يال هزار پيچ و دره يخچال مي رسد، و يال شمالي آن به دره مراد بيك مشرف است. قله تخت رستم 2985 متر ارتفاع دارد. در وسط تخت رستم چشمه پر آبي در جريان است، كه براي اطراق كوهنوردان بسيار مناسب و لذت بخش است. آب اين چشمه، با عبور از شاه نظر به خاكو مي رود و سر چشمه رود خاكو است از ديگر چمن زارها تخت كوچك، تخت صنم و چرخ ملك قابل ذكر مي باشد.

كوههاي صخره اي:

يكي ديگر از ويژگيهاي كوهستان الوند، كوههاي صخره اي، و سنگهايي است، كه مستعد ورزش سنگ نوردي براي علاقمندان به اين رشته مي باشد. از جمله: سنگ كشتي، سنگ ضربدار، ارسباران، شيب منفي قله كلاغ لان، كلاهك قله، سنگ پاندوله، كلاهك كلاغ دروازه تخت نادر، و اضلاع شرقي و غربي قله وغيره.


پوشش گیاهی:

پوشش گياهي غالب در رشته كوه الوند "گون" است. "گون" گياهي است بوته اي و خاردار كه از ساقه آن صمغي به نام "كتيرا" مي گيرند. محصول اين گياه در صنايع چسب و نساجي و غيره كاربرد صنعتي دارد. در فصول معتدل سال به ويژه در بهار هر جا كه برفها ذوب مي شوند، ابتدا گل يخ مي رويد كه گلي سفيد و زيباست. پس از آن لاله هاي رنگارنگ سر از خاك بيرون مي آورند. و در اطراف چشمه ها و چمن زارها، گلهاي زرد و بنفش و گلهاي لاله، آلاله، سوسن و سایر گیاهان از قبيل: پونه، آزربه، مقرا، گزنه، ريواس، موسير، كنگر، شيرين بيان، طوطيا و غيره به وفور مي رويد، كه بعضي از آنها خواراكي و برخي دارويي هستند. به عنوان مثال طوطيا را به عنوان سرمه اي شفا به چشم مي كشند.

 

چشمه هاي الوند :

1- حوض نبي: از مشهورترين چشمه هاي الوند، حوض نبي مي باشد، كه از زير صخره اي بزرگ در زير قله الوند سر چشمه گرفته در جهت شمالي به سمت تخت نادر سرازير مي گردد. و داراي آبي بسيار خنك و گواراست.

2- چشمه تخت نادر: در ابتداي تخت نادر واقع است چشمه اي نسبتا" پر آب است.

3- چشمه كلاغ لان: چشمه اي دائمي است كه در چمن زار كلاغ لان جاري است.

4- چشمه قاضي: در دره مراد بيك جاري است و آب مصرفي روستاي دره مراد بيك را تامين مي كند.
5- چشمه ملك: سرچشمه رودخانه اي است كه در دره ديوين جريان دارد.

6- هفت چشمه: اين چشمه، در دامنه جنوبي چهار قله و در جاده منتهي به تويسركان جاري است.
7- چشمه خسرو: چشمه خسرو، در مسير يخچال به كلاه قاضي در جريان است.

8- بهشت آب: در سمت دره كيوار و جنوب قله الوند، چشمه كوچكي است كه از شكاف صخر ه اي بيرون مي آيد و در سالهاي كم آب، آب آن كم شده و گاهي در تابستانها به خشكي مي گرايد.
9– چشمه افعي: اين چشمه بر دامنه دوزخ دره واقع است.

10- چشمه آب مرواريد: چشمه اي است پر آب و بسيار گوارا، كه آب اين چشمه و چشمه افعي از مسير رودخاه و فرجين مي گذرد. در حوالي چشمه مرواريد، نوعي درخت بيد به نام "مروار " روئيده است. و شايد به همين دليل و يا به خاطر زلال بودن آب اين چشمه، نام مرواريد بر آن نهاده اند.


پوشش جانوري در كوهستان الوند:

گرگ، روباه، خرگوش، شغال و سمور و پرندگان مانند : عقاب سياه و دال در اين كوهستان ديده مي شود. قوچ، ميش، بز كوهي كبك، كبوتر و عقاب دشت نيز، از حيوانات و پرندگان اين منطقه مي باشند.


دره هاي شمالي و جنوبي الوند :

دره حيدره:

در حاشيه غربي شهر همدان، بين دره عباس آباد و دره وسيع و كم عمق به نام دره فخر آباد و دره حيدره قرار دارند. و ضلع شمالي ميدان ميشان الوند بر فراز دره حيدره واقع شده است، كه از دره هاي خوش آب و هوا و با صفاي استان همدان مي باشد. مسير دسترسي به دره حيدره از طريق ميدان مدرس به سمت دانشكده كشاورزي مي باشد، كه در ادامه به دره حيدره مي رسد، و تمام جاده آسفالته مي باشد. و اين مكان به دليل نزديكي به همدان به نام "حيدره پشت شهر" شهرت يافته است. در ابتداي اين دره و بر روي شيب دامنه غربي آن، روستايي به همين نام قرار گرفته است، كه از روبرو منظره پلكاني تماشايي و زيبايي دارد. امتداد دره شرقي به غربي است و در انتها، قله حيدره و سپس قله الوند قرار دارد. دره حيدره از باغات ميوه و زمين هاي زراعتي پوشيده شده است. در كف دره رودخانه اي در جريان است، كه مانند ساير رودهاي دامنه شمالي الوند به "قره چاي" متصل مي شود. سر چشمه رودخانه حيدره چشمه سارهاي يالها و دامنه هاي اطراف دره مي باشد. انتهاي دره كه به دامنه ها، و شيبهاي تند كوهستان الوند محدود مي شود، بسيار باصفاست و چشم انداز زيبايي دارد، و به "ايسيلان حيدره" مشهور است. محصول باغات و مزارع اين دره، انواع ميوه و فرآورده هاي كشاورزي است. روستانيان حيدره به شغل دامداري و زنبورداري نيز اشتغال دارند و عسل حيدره در همدان از شهرت خاصي برخوردار است. دامنه مقابل روستا از گونه هاي گياهي خاصي پوشيده شده و به همين دليل منطقه اي حفاظت شده مي باشد. همچنين در اين منطقه، عمليات آبخيزداري به دو شكل مكانيكي و بيولوژيكي انجام شده است.

 

دره ديوين ( ديو يجين ):

اين دره در حاشيه جنوبي شهر همدان و غرب دره مراد بيك و به موازات آن قرار دارد. و امتداد آن از شمال غربي به جنوب شرقي است. انتهاي دره ديوين به دامنه كوههاي معروف به چهار قله مي رسد. دو چشمه از چشمه هاي معروف رشته كوه الوند به نامهاي چشمه قاضي، و چشمه ملك در چمن زارهاي مشرف به اين دره جاري هستند. در دامنه اين دره دهكده اي قديمي نيز به همين نام (روستاي دوين) قرار دارد. كار اصلي روستائيان اين دره باغداري است و پرورش درختان ميوه مانند زردآلو، گيلاس، آلبالو، گردو، بادام، و غيره در آن رايج است.

شغل ديگر آنها گاوداري است و بعضي هم به استخراج سنگ لاشه و سياه رنگي به نام سنگ فولادي از معادن دامنه غربي دره اشتغال دارند كه به علت استحكام و زيبايي آن جزو بهترين سنگهاي ساختماني است.

 

دره شهر ستانه:

اين دره از زمينهاي آبرفتي حوالي روستاي اشتران آغاز و در امتداد جاده قديمي همدان به تويسركان (از طريق گنجنامه)، به روستاهاي سي سانه، قلعه آستيجان و قلعه تيميجان و در انتها در بلندترين قسمت به روستاي شهرستانه ختم مي شود. امتداد اين دره در جهت شمال شرقي به جنوب غربي است. بر فراز دره دو قله معروف كوهستان الوند، يعني كلاغ لان و دائم برف قرار گرفته اند. و شيارهاي متعددي از دامنه هاي دره به عمق آن كشيده شده اند، كه هر يك دره اي با صفا و پر آب و و علف مي باشد. دره هاي فرعي پشت تخت، سلطانيه و موسي از آن جمله اند و در جبهه غربي دره شهرستانه نيز شيارها و چشمه هاي دره طالب، و سر آب دره طالب، دره كم آزار، دره مدي، دره علي و دره الف آبي را مي توان نام برد. در اين دره با صفا، خرم رود جريان دارد. و ارتفاعات بالا دست مشرف به انتهاي دره از زيستگاههاي عمده كبك محسوب مي گردد و همچنين غاري به نام شهرستانه در انتهاي اين دره واقع شده است. اهالي روستاهاي دره شهرستانه عمدتا" به زراعت و باغداري مي پردازند و خشكبار از جمله فرآورده هاي باغات اين دره مي باشد.

 

دره شركان:

در دامنه جنوبي كوهستان الوند و در دامنه شيب هاي تندي كه در انتهاي به قله يخچال (گاو بره) ختم مي شود. دره سركان قرار گرفته است. امتداد اين دره شمالي- جنوبي مي باشد و به علت اين موقعيت در تمام طول روز از تابش نور خورشيد برخوردار است. در گستره دره ابتدا روستاي آرتيمان، و بعد از آن شهر سركان واقع شده است. دره سركان يكي از خوش آب و هوا ترين دره هاي الوند مي باشد، كه رودخانه پر آب سركان نيز در طول دره جاري است و سبب به وجود آمدن باغات و انواع درختان ميوه در آن شده است، كه عبارتند از: گردو ، گيلاس، آلبالو، آلو ، زردآلو، توت، بادام و سيب سرخ كه در سرتاسر دره ديده مي شود وسعت اين دره در حدود 1000 هكتار است. رود سركان از قله شاه نشين بزرگ (از قلل الوند) سرچشمه مي گيرد. و پس از دريافت چشمه سارهاي اطراف دره به سمت جنوب جريان مي يابد و از داخل شهر سركان و مجاورت پير كمر بسته عبور نمود و از طريق كرزان رود به قلقل رود متصل مي شود.

 

دره فاران:

اين دره با وسعتي حدود 400 هكتار، در شمال شرقي تويسركان واقع شده است. و از درختان انگور، گردو، بادام و سيب پوشيده شده است.

 

دره آرتيمان:

اين دره با وسعتي حدود 600 هكتار در حومه تويسركان و نزديك قريه آرتيمان قرار دارد و از درختان: گردو، بادام و سيب پوشيده شده و از آب و هواي بسيار لطيف و مطبوعي برخودار است.

 

دره گزندر و سرابي:

اين دره با صفا در شرق شهر تويسركان و در ابتداي ورودي این شهر از سمت جوكار قرار گرفته است. و در ادامه شيب هاي تند قلل كلاه قاضي و شاه نشين بزرگ به سمت جنوب مي باشد. اين دره با حدود 500 هكتار مساحت، به دليل فراواني آب، و وجود خاك مناسب و نسبتا" عميق در دو دامنه خود استعداد با لائي در زراعت و باغداري دارد و به همين جهت تراس هاي دو سوي رود خانه عمدتا" به باغات گردو اختصاص دارد و درختان ديگري مانند سيب، زردآلو، گيلاس و آلبالو نيز وجود دارد. رود سرابي كه در ايمن دره جاري است از كوه كلاه قاضي سر چشمه مي گيرد، و پس از پيمودن مسيري پر پيچ و خم وارد دره گزندر مي شود.

در اين مسير چشمه هائي نيز به آن متصل مي گردد. آب اين رود در ادامه، از مجاورت كوه قلندر سياه، روستاي شاه زيد و قلعه قاضي مي گذرد و به قلقل رود مي ريزد. در ارتفاعات مشرف به دره بقاياي سنگرهاي سپاهيان نادر شاه به شكل سنگ چيني ديده مي شود، كه اهالي به آن "طر نادري" مي گويند. اين سنگرها در جنگ با عثمانيها مورد استفاده توپخانه پياده نظام سپاه نادري بوده است. اين دره داراي مناظري زيبا و چشم نواز و آب و هوايي دلپذير است، كه از گذشته هاي دور از تفريحگاههاي مورد توجه اهالي بوده است.

 

دارستان:

دارستان نام دره هایي است در شمال تويسركان كه به فاصله 4 كيلومتري از انتهاي خيابان شهداي تويسركان واقع شده است. نام اين دره احتمالا" ممكن است به علت رويش درختاني موسوم به "دار" بوده باشد. گر چه دارستان محل رويش درختچه خودرو و ديمي سماق مي باشد، و از گذشته نيز به دار بودن آن شهرت داشته است.

 

قله هاي كوهستان الوند :

معروف ترين قله ها، از شمال غربي به جنوب شرقي عبارتند از:

آلما قلاغ 2997 متر، كركس 2959 متر ، قزل ارسلان 3250 متر ، دائم برف 3450 متر، كلاغ لان 3480 متر، الوند، 3584 متر، تاريك دره 3314 متر، كمر لرزان 3338 متر، چهار قله (3184، 3172، 3166 و 3170 متر)، يخچال صاحب (گاو بر) 3486 متر، شاه نشين 3496 متر، سرخ بلاغ 3124 متر و قاضي 3125 متر.

 

1- قله آلما قلاغ:

اين قله در شمال غربي رشته كوه الوند قرار دارد، و در مجاورت روستاهاي اختاچي، همه كسي و ملهم دره واقع است. فاصله آن تا شهر همدان 46 كيلومتر است اين كوه به خاطر دارا بودن معادن سنگ آهن، با درجه خلوص بالا، اهميت زيادي دارد. بهترين مسير صعود به اين قله، از طريق روستاي باباعلي است و از طريق روستاهاي تاج آباد و اختاچي نيز امكان پذير است.

آلما قلاغ در فصل بهار بسيار زيباست و به علت بعد مسافت از همدان كمتر مورد توجه است، اما به علت صخره اي بودن مي تواند مورد استفاده سنگ نوردان قرار گيرد. از گياهان معروف آن، لاله ساقه كوتاه يا گل حسيني است.

 

2- قله كركس (كر كسين):

آخرين قله كوهستان الوند، در جهت شمال غربي تا گردنه اسد آبد است. صعود به اين قله به علت صخره اي بودن از سمت شمال، و ديواره اي بودن از سمت غرب، با امكانات فني ممكن است. و پناهگاه حيواناتي از قبيل قوچ و ميش است. نزديك ترين و ساده ترين راه صعود آن از طريق روستاي وهنان مي باشد كه حدود 5/2 ساعت به طول مي انجامد. چشمه پر آب و خنكي به نام "چهل چشمه" در اين مسير قرار دارد. در نزديكي قله كركس قله ديگري به نام قراول خانه قرار گرفته است.

 

3- قله قزل ارسلان:

از فراز اين قله چشم انداز وسيعي در مسير جاده همدان به اسد آباد ديده مي شود . بهترين مسير آن، از روستاي و هنان مي باشد، كه پس از سه ساعت كوه پيمايي به قله قزل ارسلان مي رسد. كوهنوردان از مسير تويسركان و نيز روستاي شهر ستانه كه در جنوب آن قرار دارد، نيز مي توانند به اين قله صعود نمايند. و راه ديگر از ديگر از طريق روستاي برفين است، كه از پايين قله قزل ارسلان مي گذرد. در زمستانها در اين منطقه احتمال ريزش بهمن نيز وجود دارد. اين قله يكي از زيباترين قله هاي رشته كوه الوند و حتي ايران نيز مي باشد.

 

4- قله دائم برف:

اين قله در غرب قله الوند قرار دارد. و با شهر همدان، حدود 20 كيلومتر فاصله دارد. و اغلب ايام پوشيده از برف مي باشد. و به همين دليل دائم برف ناميده شده است. اين قله از دامنه هاي شمالي و جنوبي داراي شيب تندي است. راه صعود به اين قله، يكي از طريق روستاي برفين و امامزاده كوه مي باشد كه راحت تر است. و راه ديگر آن، از مسير كلاغ لان است كه كمي دشوارتر است. و مخصوص كوهنوردان حرفه اي است.

 

5- قله كلاغ لان (لان كلاغ):

قله ايست كله قندي، بر فراز كوهي صخره اي و مشرف به دوزخ دره، يك راه صعود به اين قله از گنجنامه و كيوارستان است، كه از دو مسير قابل دسترسي است: از مسير اول، ابتدا به ميدان ميشان، و بعد به تخت نادر و سپس به يك دو راهي مي رسيم، كه يكي از آنها به قله الوند و ديگري به كلاغ لان ختم مي شود. مسير دوم، از دره كيوارستان به سمت چپ مي باشد كه از جنوب قله الوند به كلاغ لان مي رسد و تقريبا" طول هر دو مسير فوق يكسان است. راه ديگر صعود به كلاغ لان، روستاي برفين (در مريانج) مي باشد. كه با 3 ساعت كوه پيمايي به قله مي رسد.

 

 

6- قله الوند:

الوند بلندترين قله اين كوهستان مي باشد، كه در راس، كمي هموار و مسطح است. در فاصله صخره بزرگ قله الوند و ديوار جنوبي آن، كه رو به تويسركان است، شكافي كوچك و گود، سنگ چين شده است. كوهنوردان عقيده دارند كه اين شكاف آرامكاه "سام" پسر نوح(ع) است. يك راه رسيدن به قله الوند از مسير دره گنجنامه، كيوارستان، ميدان ميشان و تخت نادر است كه در ميدان ميشان دو پناهگاه براي استراحت كوهنوردان موجود مي باشد؛ و راه ديگر آن از ضلع جنوبي قله از شهر سركان مي باشد.

 

 

7- قله تاريك دره:

جاده قديمي همدان به تويسركان (معروف به جاده شاهي) از طريق گنجنامه به پيست اسكي تاريك دره، قله تاريك دره، چهار قله و گردنه تويسركان ختم مي شود. يال شمالي گردنه به كلاغ لان و يال جنوبي آن به قله تاريك دره و چشمه فرشه مي رسد. بهترين راه صعود به اين قله گردنه تويسركان مي باشد. كه دسترسي به آن با دو ساعت كوهنوردي امكان پذير است. علت نامگذاري تاريك دره، طلوع دير هنگام و غروب زود هنگام خورشيد در اين دره بوده است، كه به دليل جهت شمالي به جنوبي دره مي باشد. و همين امر باعث شده تا برفهاي موجود در اين دره در سايه بيشتري قرار داشته باشند.

 

8- قله كمر لرزان:

ادامه يال تاريك دره به سمت مشرق، ابتدا به قله لرزان و سپس به چهار قله می رسد. و از سوي ديگر به دره مرادبيك مشرف است. بنابر اين يكي از راههاي صعود به اين قله دره مراد بيك مي باشد. اين دره شيبي 40 درجه دارد. و در همين دره چشمه اي از دل كوه مي جوشد، كه قسمتي از آب آشاميدني اهالي روستاي دره مرادبيك را تامين مي كند. شمال كمر لرزان، تاريك دره و جنوب آن، چشمه فرشه است به طوريكه چشمه فرشه از اين قله قابل رويت است.

روستاي ديوين و دره گرگ نيز در ادامه به چهار قله و كمر لزران مي رسند.

 

9- چهار قله:

چهار قله نزديك به هم و تقريبا" هم ارتفاع، در جنوب شرقي قله الوند و بر فراز دره ديوين قرار دارد. در جنوب اين كوهها قله كمر لرزان واقع است، كه مشرف به پيست اسكي تاريك دره مي باشد. و در دامنه شمالي آن، چشمه ملك و چشمه قاضي در جريان هستند. كوتاه ترين راه دسترسي به چهار قله از طريق دره گوساله است و از دره ديوين و در مراد بيك هم مي توان به اين قله ها صعود كرد.

 

10- قله يخچال صاحب (گاو بره):

اين قله به يخچال صاحب الزمان(ع) نيز شهرت دارد. و تابش نور خورشيد در آن مايل است و به همين دليل گرماي كمتري به آن مي رسد برفهايش ديرتر ذوب مي شود. و اطلاق نام يخچال نيز به همين علت است. اولين برف پائيزي و يا زمستاني اين كوه را سفيد پوش مي كند و حتي در تابستان نيز داراي هواي بسيار سردي است. و بيشترين آب ورودي به سد اكباتان همدان از طريق همين قله تامين مي شود. راه صعود، از طريق دره مرادبيك به چشمه سنگ سفيد، و در ادامه به هزارپيچ و سپس به يخچال مي رسد. فاصله اين قله از شهر همدان 17 كيلومتر است. اين قله از خط الراس تاريك دره نيز قابل دسترسي است.

 

11- قله شاه نشين:

در جنوب غربي قله كلاه قاضي، قله شاه نشين بزرگ قرار گرفته است. مسير صعود به آن از روستاي ابرو مي باشد. اين قله پس از الوند مرتفع ترين قلل كوهستان الوند مي باشد و رودهاي منشعب از آن در دامنه شمالي، در نهايت به سد اكباتان جاري مي شود. اخيرا" به همت كوهنوردان تويسركاني جان پناه كوچكي در چمن شاه نشين احداث شده است. راه دسترسي به قله شاه نشين از كلاه قاضي به سمت يخچال، با حدود نيم ساعت كوهپيمايي ميسر مي باشد.

 

12- قله كلاه قاضي:

در ادامه رشته كوه الوند به سمت جنوب شرقي و بعد از قله يخچال صاحب، قله كلاه قاضي قرار دارد، كه در فاصله 15 كيلومتري جنوب شهر همدان واقع است. راه صعود به آن از طريق شاه نشين روستي ابرو، راه خاكي روستاي سيمين و دره عرب خان مي باشد. و براي رسيدن به آن به صورت پياده حدود 3 ساعت زمان لازم است.