قله کرکس چاپ
گزارش برنامه - گزارش برنامه های اجرا شده
دوشنبه, 04 بهمن 1389 ساعت 08:53

هدف برنامه: صعود قله کرکس

نوع برنامه: کوهنوردی

سرپرست: محمد حسین فیاضی

تاریخ اجراء: 23 و 24 دی ماه 89

منطقه اجرا: روستای کشه، شهر نطنز

گزارش نويس: زهرا ميرزايي رضوان

 

کوه کرکس قله اي است از رشته کوه هاي مرکزي ايران که در جوار کوير مرکزي واقع در غرب شهرستان نطنز و در شمال اصفهان به ارتفاع 3910 متر (با GPS   گروه ما) از سطح دريا قرار دارد.

 

مسيرهاي صعود کرکس:

مسير جنوبي: روستاي کشه، متوسط زمان صعود بين 5 تا 7 ساعت

مسير شرقي: روستاي طامه، متوسط زمان صعود بين 6 تا 7 ساعت

مسير شمال شرقي: روستاي اوره، متوسط زمان صعود 6 ساعت

مسير شمال غربي: روستاي بيدهند، متوسط زمان صعود 6 ساعت

 

 

راه دسترسی:

از نطنز به سمت جنوب و جاده قديم اصفهان به سمت طرق رود حرکت کرده و سپس به روستاي کشه در 35 کيلومتري نطنز رسيده و بعد از ورود به روستاي کشه از جاده فرعي سمت راست که در ورودي روستا قرار دارد و مسير مجتمع توريستي کرکس مي باشد راه را ادامه مي دهيم.

 

 

شرح برنامه:

ساعت 7:20 صبح با اندکي تاخير با يک ون همراه 10 نفر از همنوردان به سرپرستي آقای فياضي از کوهنوردان جوان و خوش آتيه به سمت نطنز و قله ي کرکس حرکت کرديم و با توقفي کوتاه در مسير، ساعت 12:30 از طريق روستاي طرق رود و کشه به ابتداي ورودي مجتمع توريستي کرکس که با دژ نگهباني مسدود شده بود رسيديم. از ورود وسايل نقليه شخصي به داخل مجتمع و جنب مرغداري سابق ممانعت به عمل مي آيد، ناچار در داخل ماشين مشغول عوض کردن لباسها و آماده شدن جهت صعود شديم. در ساعت 12:25 حرکت به سمت قله را آغاز کرديم. راهپيمايي از جاده تا دره ي زير پناهگاه با شيب خفته به طول تقريبي سه کيلومتر در ميان حجم زياد برف تازه با شادابي خاصي انجام گرفت؛ جاده اي که مقدمه وار بر تن کوه کشيده و آن را خراش داده بود و کوه چون کرکسي در آغوش آن بالهاي خود را گشوده بود. قبل از رسيدن به شيب تند زير پناهگاه مسئول پناهگاه را که جواني از اهالي فريدون شهر، با مسئوليت و علاقه مند مي باشد را در حال حمل 20 ليتر نفت به پناهگاه ديديم، 3 نفر از اعضاي گروه در  اقدامي پسنديده نسبت به حمل 3 ظرف 4 ليتري نفت اقدام کرده و همراه مسئول پناهگاه به صعود ادامه داديم. در آخرين شيب دره قبل از پناهگاه همزمان با غروب خورشيد برودت ناگهاني هوا را داشتيم که بنا به گفته همنورداني که قبل از صعود وضعيت هوا را بررسي کرده بودند به 17- مي رسيد. وقتي به صورت آقايان نگاه کردم از ديدن برفکهاي روي موهاي صورتشان  و حتي مژه هايشان شوکه شدم (مثل فيلم هاي کوهنوردي!) خلاصه با حمل نفتها و حجم زياد برف و سرماي شديد در ساعت 17:30 به پناهگاه رسيديم.

 

 

شب سرد در کنار گرماي ناچيز بخاري کوچک پناهگاه و در ميان شور و نشاط کوهنوردان زنده دل پيشکسوت شهر اصفهان سپري گشت. صبح ساعت 8 صعود به قله از مسير زمستانه آغاز گرديد. مسر صعود زمستانه از مسير غربي است که مي بایست خط الراس شاهين کرکس را صعود کرده که اين خط الراس به علت سنگي و پربرف بودن مستلزم عبور با مهارت فني مي باشد. پس از 3 ساعت در ساعت 11 به قله کرکس صعود نموديم؛ در قله مختصر توقفي نموده و قصد بازگشت کرديم که با ديدن کوله پشتي جامانده يکي از اعضا شگفت زده شديم، آن هم نه کوله حمله کوله اي به غايت بزرگ! و کوله پشتي بدون کوهنورد!! که يکي از همنوردان زحمت حمل آن را کشيد. در بازگشت از مسير شن اسکي که پوشيده از برف تازه بود از سر خوردن به دليل آثار بهمن عظيم روز گذشته صرفنظر کرده و پس از يک ساعت فرود به پناهگاه برگشتيم.

 

 

بنا به صلاحديد سرپرست با همکاري اعضا، پناهگاه کاملا نظافت گرديد و زباله ها جمع آوري شده و سرپرست زحمت حمل آن را کشيد (که جا دارد از سرپرستي رئوفانه، پرانرژي و با آرامش و طمانينه و... ايشان تشکر به عمل آورم) در ساعت 16 با رسيدن به وسيله نقليه، برنامه در کمال صحت و سلامت اعضا با شادابي و نشاط خاصي به پايان رسيد.

 

در اين گزارش از مطالب سايتهاي ذيل استفاده شده است

باشگاه کوهنوردي اسپيلت       www.espilat.com

کوهستان پاک               http://ah2.blogfa.com

نقشه جی پی اس مسیر را در اینجا و سایر عکسهای برنامه را در اینجا میتوانید ملاحظه نمائید.