غار یخ مراد چاپ فرستادن به ایمیل
معرفی مناطق گردشگری - غارها
سه شنبه, 25 اسفند 1388 ساعت 18:04

یخ مراد با قندیل های یخی زیبایش مشهور است که تا اواسط خردادماه عمر می کنند

غار "یخ مراد" در مسیر جاده تهران - چالوس در منطقه گچسر و در مکانی به نام آزادبر قرار دارد. برودت غار به اندازه ای است که تا خردادماه نیز می توان قندیل های یخ را در آن دید.

ارتفاع این غار از سطح دریا دو هزار پانصد متر است. دهانه غار سه متر پهنا و هشت متر ارتفاع دارد. یخ مراد سه تالار اصلی، یک برکه یخی و یک آبشار یخی دارد. بهترین فصل دیدن آن اسفند و فروردین است که قندیل ها به زیباترین شکل خود رسیده اند.

 

 غار يخ مراد، اسفندماه 1388

 تصویر مربوط به پیمایش این غار توسط گروه مهر در اسفندماه 1388

 

 برای رسیدن به غار یخ مراد باید جاده چالوس را پیش بگیرید. در کیلومتر 60 جاده، پس از روستای نسا، در سمت چپ جاده پلی وجود دارد که به جاده ای خاکی می انجامد. پس از طی 12 کیلومتر در این جاده به یک دو راهی می رسید. سمت چپ به طرف روستای آزادبر و سمت راست به طرف دهانه غار است.

با یک ساعت پیاده روی از این دو راهی و عبور از روی پلی سیمانی که بر روی رودخانه آزادبر احداث شده است می توان به مدخل غار رسید.

این غار به دلیل وجود یخ دائمی در داخل آن و اعتقاد اهالی آن منطقه به مراد دادن آن، یخ مراد نامگذاری شده است. این غار به دلیل داشتن چاه هایی عمودی در داخل خود احتیاط غارنوردان را می طلبد.

در مدخل غار سنگ بزرگی واقع شده که برای ورود به غار باید آن را دور بزنید. سپس به تالاری می رسید که سه راه از آن منشعب می شود.

راه اول در سمت راس پس از حدود 20 متر به انتها می رسد.

راه میانی پس از 50 متر به لبه پرتگاهی می رسد که برای داخل شدن به آن باید از وسایل فنی استفاده کرد.

 

غار يخ مراد، اسفندماه 1388 

 تصویر مربوط به پیمایش این غار توسط گروه مهر در اسفندماه 1388

 

راه سوم یا راهروی دست چپ که شاخه اصلی غار است زیباترین قندیل ها را در ماههای سرد سال دارد. پس از طی حدود 15 متر راه سرازیر و لغزنده، به شکافی به طول دو متر و عرض یک متر می رسید که زیر آن پرتگاه عمیقی وجود دارد که با ورقه ای آهنی پلی روی این شکاف ایجاد شده است. تالار دوم غار در ادامه راهرو قرار دارد. این تالار دو برابر تالار اول است، تالار سوم کمی بزرگتر از تالار دوم ولی بسیار مرتفع  تر است. در پرتگاهی در انتهای این تالار، برکه ای یخی و آبشاری از یخ وجود دارد.

 

وضع طبیعی غار:

غار دارای بادگیر و هواکشهای مخفی بیشماری است که هوای خارج با شدت از آنها داخل غار می شود و بدین سبب هوای آن فوق العاده سرد بوده، و همین امر باعث می گردد که آبهای موجود در غار به حال انجماد در آمده و تشکیل توده های بزرگ یخ و مخزنهای وسیع یخی را که قشر بعضی از آنها به یک و نیم متر می رسد، بدهند. یخبندان غار از اسفندماه آغاز و تقریبا تا اواسط بهار سال بعد ادامه دارد و سپس در طول تابستان و پائیز، به علت خشکی هوا و عدم جریان آب، یخ ها شروع به ذوب شدن کرده و رو به کاهش می رود.

 

غار يخ مراد، اسفندماه 1388 

 تصویر مربوط به پیمایش این غار توسط گروه مهر در اسفندماه 1388

 

غار یخ مراد یکی از پر پیچ و خم ترین غارهایی است که نظیر آن به ندرت دیده شده و از این رو بازدید تمام نقاط آن مستلزم وقت کافی، حوصله و دقت فراوان و در دست داشتن کروکی دقیق و کامل است. این غار از حیث تزیینات آهکی، قابل ملاحظه نیست و جز در چند بخش کوچک چیزی به چشم نمی خورد. ولی روی هم رفته استالاکتیت های اسفنجی الوان طبقه زیرزمینی و نیز چند قسمت دیگر آن جالب توجه است. نکته قابل توجه اینکه غار یخ مراد در بخشی چهار طبقه بوده و در یک امتداد عمودی به عمق 30 متر، به طور مطبق بر روی هم قرار گرفته است و جزو معدود غارهای مطبق ایران است.

منبع: سجاد لرستانی