فوائد كوهنوردي چاپ
مقالات - مقالات
پنجشنبه, 25 فروردین 1390 ساعت 12:05

     كوهنودري ورزشي بسيار عالي براي تمامي افراد در هر سن وسالي و با هر اندام و هيكلي كه دارند.

 

فوائدي كه براي تناسب اندام دارد:

كوهنوردي مي تواند از طرق زير باعث ايجاد تناسب اندام در شما شود:

بالا بردن قدرت بدني

بالا بردن تحمل

افزايش توازن

بالابردن انعطاف پذيري بدن

بهتر كردن وضعيت قلبي عروقي

 

مهار كردن استرس:

كوهنوردي نه تنها باعث قوي شدن قدرت جسماني بلكه باعث بالا بردن توانايي هاي ذهني و رواني انسان مي شود.

هنگامي كه از كوه بالا مي رويد، شما درچالشي با خود درگير مي شويد كه امكان هر گونه فكر ديگري را از شما مي گيرد بطوريكه چنان فكرتان متوجه و متمركز كوه مي شود كه امكان فكر كردن به هر چيز ديگري را از شما سلب مي كند.

به همين جهت است كه به شما توصيه مي كنيم كه به هنگامي كه دچار ناراحتي  ذهني شده و با هجوم افكار ناراحت كننده مواجه هستيد و يا مشكلي داريد  براي مقابله با آن به كوهنوردي برويد.

هر چقدر شما بالاتر مي رويد بدنتان هورمون آدرنالين بيشتري را توليد مي كند و اين همان هورموني است كه به هنگام بروز استرس در بدن شما توليد مي شود. كساني كه بطور منظم كوهنوردي مي كنند قادرند كنترل بهتري بر روي ترشح آدرنالين و بروز استرس خود داشته باشند.

 

جنبه هاي اجتماعي كوهنوردي:

كوهنوردي باعث مي شود كه آنچنان فضا و جو دوستانه اي پديد آيد كه بهترين امكان براي شروع دوستي ها جديد را با خود به همراه آورد. هنگامي كه افراد بطور دوتايي و يا جمعي به كوه مي روند ايجاد ارتباط و بوجود آمدن زمينه گفتگو در ميان آنها امري حتمي  است.

 باشگاهها و گروههاي كوهنوردي محلي مناسب براي ايجاد دوستي ها جديد و پديد آمدن جو دوستي و صمصميت بين افراد و همكاري كردن آنها با هم فراهم مي آورد.

 

كوهنوردي ورزشي براي تمام سنين:

شما اگر در هر رشته اي كه ورزش كنيد با بالارفتن سن شما و بدليل كاهش قدرت بدني، بتدريج از توانايي هایتان كاسته شده و ديگر قادر نخواهيد بود به آن ورزش ادامه دهيد. ورزشهايي چون فوتبال و واليبال و بسكتبال و...

 

 كسب تجربيات ارزشمند:

آنهائي كه بطور حرفه اي به كوه مي روند بخوبي مي دانند كه بودن در طبيعت بكر و گاه خشن كوهستان چگونه مي تواند درسهاي بزرگي براي آنها داشته باشد و چه تجربيات ارزشمندي در اين زمينه كسب مي كنند. با اين حال همواره و بخصوص براي كوهنوردان جوان و كم تجربه لازم است كه از تجربيات ديگران در اين مورد استفاده كنند و به هنگام صعود به كوه از تجربيان راهنمايان كوه كمك بگيرند تا دچار مشكل نگردند.

 

فرستنده: زهرا میرزائی رضوان