دریاچه اوان Array چاپ Array
معرفی مناطق گردشگری - دریاچه ها
چهارشنبه, 11 خرداد 1390 ساعت 16:55

دریاچه اوان ( او = آب + ان = پسوند مکان ) به معنی جایگاه آب، یکی از ده دریاچه آب شیرین ایران به شمار می آید که در کنوانسیون بین المللی 1973 رامسر به ثبت رسیده. دریاچه اوان در 75 کیلومتری شمال شرقی قزوین میان حلقه های چهار روستای : اوان ، وربن ، زواردشت ، و زرآباد قرار دارد.

دریاچه اوان به نظر می رسد میلیون ها سال پیش در اثر یک زمین لرزه لغزش بزرگ به وجود آمده و بیشتر از چشمه های درون جوش تغذیه می شود؛ و با محاسبه حاشیه مرطوب آن مساحتی نزدیک به 90000 متر مربع دارد.

 

 

این دریاچه دارای ارتفاع متوسط حوضه آبخیز 2081 متر است و با شیبی میانگین 30% یک حوضه پرشیب به شمار می آید.  طول آن در طویل‌ترین قسمت 325 متر و عرض آن 275 متر می‌باشد.

بخشی از آب این دریاچه از آب چشمه‌های زیرزمینی موجود در بستر دریاچه و بخش ناچیزی نیز هنگام بارندگی تامین می‌شود اما به صورت سطحی و کم.

غلیان دایمی آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شده است. عمیق‌ترین بخش این دریاچه به عمق حدود 6 متر می‌رسد که در جنوب شرقی آن واقع شده است.

از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی تشکیل می‌شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای کوشک و آیین است.

 

 

در تابستان این دریاچه محل ماهیگیری، آب تنی و قایق سواری و در پاییز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی سواری است.

در این دریاچه انواع ماهی‌های قزل‌آلای خال‌دار، کپور و اردک ماهی وجود دارد.

غیر از گونه‌های درختی دست کاشت‌ نظیر بید، چنار تبریزی، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو و گیاهان علفی مانند گون، کنگر، شیرین بیان و گونه‌های مختلف دیگر از خانواده‌های گراشینه و لگرینبدره هم در حوزه آبخیز راوان وجود دارند.

حیات ‌وحش این حوزه آبخیز شامل کل و بز، پلنگ، خرس قهوه‌ای، روباه، شغال، گرگ، گراز است که به علت شکار بی‌رویه و تخریب زیستگاه آنان کاهش چشمگیری یافته است.

دریاچه اوان با حضور نماینده سازمان ملل و برافراشتن پرچم سازمان ملل و پرچم ایران رسماً به‌عنوان قطب گردشگری جهان اعلام شده است.

 

 

این دریاچه همچون نگینی زمردین می‌درخشد و با چشم‌انداز مسحورکننده‌اش و همنشینی با قله های افسانه ای الموت همچون نگین زمردین بر سینه کوهساران البرز مرکزی می درخشد و گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را در چهار فصل به خود جذب می‌کند.

در نزدیکی این دریاچه، دریاچه دیگری به نام الویوم وجود دارد که بیشتر مردم از آن بی خبرند.

 

منابع: ویکی پدیا - همشهری آنلاین - سایت گروه مهر و...

گردآوری و تدوین: محمد شاکری موحد