قله قاش مستان (دنا) چاپ
گزارش برنامه - گزارش برنامه های اجرا شده
دوشنبه, 10 مرداد 1390 ساعت 12:13

تاریخ اجرا: 26 و 27/3/1390

 

مشخصات كلي:

رشته كوه دنا بخشي از سلسله جبال زاگرس مي‌باشد كه از شمال غربي به جنوب شرقي امتداد دارد. طول اين رشته كوه تقريبا 70 كيلومتر و در مرز مشترك استان هاي اصفهان، كهكلويه و فارس مي‌باشد. اين رشته كوه داراي 40 قله بالاي 4000 متر بوده و بلندترين قله آن قله قاش مستان با ارتفاع 4436 متر بام زاگرس مي‌باشد. از ديگر ارتفاعات مهم اين رشته كوه مي توان از مورگل، كپيري، قزل قلعه، سه قپه آسماني، ماش، سيچاني، بيژن، حوض دال و قلل حرا نام برد.

اين رشته كوه داراي چندين برف چال و يخچال كوچك و بزرگ به خصوص در جناح شرقي آن مي‌باشد.

 

شرح برنامه:

ساعت 4 صبح روز پنج شنبه مورخ 26/3/90 در ميدان مطهري برنامه شروع گرديد.

 

 

پس از گذر از كاشان و‌ اصفهان در پارك صفه صبحانه را صرف نموديم و با ادامه مسير به سمت  شهرضا حركت كرديم و در مسير كمربندي اين شهر مسير را به سمت سميرم تغيير داديم. در ابتداي جاده تابلو سميرم 75 كيلومتر در پيش روي ما قرار داشت و با گذر از اين شهر زيبا و سرسبز، مسير 29 كيلومتري را به سمت حناء ادامه داديم، سپس در ادامه مسير از مورك گذشته و يك كيلومتر پس از سه راهي ياسوج به فرعي خفر رسيديم. اين سه راهي از حناء 21 كيلومتر فاصله داشته و تا خفر نيز 30 كيلومتر در پيش است. در 5 كيلومتري خفر از رودخانه اي خروشان و بسيار زيبا  گذشته و در نهايت در ساعت 2 و 30 دقيقه به خفر رسيديم. در روستاي خفر اقامتگاهي به نام كيخسرو وجود دارد كه محل مناسبي جهت پارك خودروها و همچنين يافتن چهارپا جهت حمل بار مي‌باشد.

 

 

 تعدادي از دوستان كوله هاي خود را بار الاغ كرده بودند و با توجه به انتظار دوستانمان به سرعت آماده شده و پس از انجام معارفه و توضيحات مختصر سرپرست برنامه آقاي ابراهيم مقدم در خصوص منطقه در ساعت 2 و 45 دقيقه در هوايي گرم به راه افتاده داديم. خانم يوسف وند به عنوان جلودار، آقاي حسين محمدي به عنوان عقب دار و آقاي قرباني عكاس برنامه معرفي شدند.

 

قله قاش مستان از اقامتگاه كيخسرو

 

با توجه به رطوبت بالاي ناشي از رودخانه و گرماي هوا پس از 45 دقيقه به مدت 10 دقيقه به استراحت پرداختيم. در ادامه نيز با توقف هايي كوتاه تجديد قوا نموديم تا در ساعت 6 پناهگاه از دور نمايان گرديد و با برداشتن آب از كنار چشمه اي زيبا در نهايت در ساعت 6 و 15 دقيقه به پناهگاه رسيديم. پناهگاه فلزي گنجايش 20 نفر را دارد كه قسمت انتهايي پناهگاه به صورت دوطبقه مي‌باشد.

پيش از ما كوهنورداني از ياسوج، جهرم در محل پناهگاه حضور داشتند لذا تعدادي از دوستان چادرها را برپا نموده و با توجه به شرايط مساعد جوي تعدادي نيز در فضاي آزاد به استراحت پرداختند. پس از صرف غذا و گشتي در اطراف پناهگاه و گپي با دوستان مقرر گرديد فردا صبح ساعت 4 صبح بيدار شده و صعود در ساعت 5 آغاز گردد.

 

 

صبح روز بعد ساعت 4 بيدار شده ولي متاسفانه با  توجه به عدم هماهنگي تعدادي از دوستان با 40  دقيقه تاخير در ساعت 5 و 40 دقيقه برنامه صعود از مسير پاكوب آغاز شد. در ادامه از كنار لوله‌اي قطور كه جهت انتقال آب  استفاده مي‌شود و چندين نهر خروشان زيبا گذشته و پس از 30 دقيقه حركت به ابتداي يخچال رسيديم.

 

 

هواي مساعد شب گذشته و سفت بودن برف مسير سرعت حركت را افزايش مي‌داد. در ساعت 7 و 20 دقيقه توقفي كوتاه داشتيم كه در اين فرصت سرپرست برنامه از آقاي محمدي درخواست نمود تا در خصوص حركت در مسير هاي برفي و يخچالي توضيحاتي را ارائه دهند.

 

 

در ادامه مسير پس از رسيدن به يال  مسير قله مورگل از سمت راست و مسير قله قاش مستان از دست چپ مشخص مي‌گردد و گروه ما نيز با اندكي اشتباه در مسير يابي، قله را دور زده و از مسيري دست به سنگ  كه موجب اتلاف وقت و انرژي بسيار گرديد، ادامه مسير داديم.

 

 

  با زياد كردن ارتفاع زيبايي هاي طبيعت بيشتر نمايان مي‌گردد و تعدادي از  قلل خط الراس زيباي دنا شامل قلل كپيري، قزل قلعه، سه قپه آسماني و ماش را مي‌توان ديد. با حركتي آهسته و مداوم ادامه مي‌دهيم و در نهايت در ساعت  11 و 10 دقيقه  مورخ 27/3/90 موفق به صعود  قله 4436 متري قاش مستان بلندترين قله رشته كوه زاگرس گرديديم.

 

 

پس از توقفي نيم ساعته بر فراز قله و تماشاي زيبايي هاي كم نظير و قلل اطراف منطقه و گرفتن چند عكس يادگاري و گپي دوستانه با ساير كوهنوردان فرود قله در ساعت 11 و 30 دقيقه آغاز شد.

مسير فرود را با پيمايشي پيوسته ادامه داده و با سر خوردن قسمت هايي از مسير  پس از 2 ساعت 30 دقيقه به پناهگاه رسيديم. پس از توقفي جهت استراحت و صرف نهار در ساعت 3 و 45 دقيقه به سمت خفر به راه افتاديم. ادامه مسير فرود را نيز در مدت 2 ساعت طي نموديم و در ساعت 5 و 45 دقيقه به روستا رسيديم. و با جمع كردن وسايل و جابجايي كوله ها در ساعت 6 و 25دقيقه مسير برگشت آغاز شد. در نهايت برنامه در ساعت 2 و 35 دقيقه بامداد روز شنبه مورخ 27/3/1390 در ميدان مطهري خاتمه يافت.