پارچه گورتکس / بخش اول چاپ
مطالب آموزشی - تجهیزات و پوشاک
یکشنبه, 27 فروردین 1391 ساعت 09:05

معرفی پارچه گُرتکس (®GORE-TEX  )

 

 

پارچه گرتکس چیست؟

شرکت Gore   اولین پارچه ضدآب و قابل تنفس واقعی را در سال ۱۹۷۸ اختراع کرد. و تا به امروز در راستای تامین نیازهای علاقمندان در فعالیت‌های متفاوت، با استفاده از تکنولوژی و روش‌های جدید به اختراعات خود ادامه داده است. پارچه‌های گرتکس توسط قرار دادن غشای گرتکس بصورت لایه‌لایه و روی هم با منسوجاتی با کارایی بالا تولید شده، سپس با یک روش ابتکاری به طور بادوامی آب‌بندی می‌گردند.

 

 

غشا (Membrane  )

غشای گرتکس قلب هر محصول گرتکس بوده که شامل بیش از ۹ بیلیون روزنه میکروسکوپی در هر اینچ مکعب است. این روزنه‌ها ۲۰۰۰۰ بار کوچکتر از یک قطره ریز آب، و در عین حال ۷۰۰ بار بزرگتر از یک مولکول بخار آب هستند. این امر موجب می‌شود، غشای گرتکس بطور بادوامی ضدآب بوده، در حالی که به عرق اجازه می‌دهد خارج شود. یک ماده ضدنفت (Oleophobic  ) در غشا به کار رفته که مانع از نفوذ چربی بدن یا موادی مثل حشره‌کش‌ها می‌گردد، چرا که در غیراینصورت کیفیت آن را تحت تاثیر قرار داده و خاصیت خود را از دست می‌دهد.

 

 

روکش (Laminates  )

برای ساخت روکش گرتکس، غشای گرتکس به پارچه‌هایی با کیفیت و قابلیت تنفس بسیار بالا چسبانده می‌شود. پارچه‌های گرتکس ضدآب، ضدباد و قابل تنفس هستند. با این حال، پارچه‌های بیرونی و ساختا‌رهای متفاوتی وجود دارند، به طوری که شما می‌توانید انتخاب کنید چه چیزی برای شما اهمیت بیشتری دارد: وزن، بافت، مقاومت در برابر سایش و غیره.

 

 

آب‌بندی درزها (Seam Sealing  )

در تولید پوشاک، وجود جای دوخت و درزها اجتناب ناپذیرند. متاسفانه آنها تاثیر بدی بر مقاومت پارچه در برابر آب و مایعات دارند: درزها و سوراخ‌های دوخت هر چند کوچک، همچنان باعث نفوذ آب شده، لذا باید کاملاً مهر و موم گردند.

برای بادوام بودن خاصیت ضدآبی و مقاومت در برابر مایعات، این محصولات دارای نوار گُرسیم (®GORE-SEAM  ) می‌باشند. این نوار منحصر به فرد، بوسیله تجهیزات و دانش Gore   تولید می‌شود، بطوری که تمام روزنه‌ها و سوراخ‌های ریز دوخت و کوک‌ها را مهر و موم می‌سازد.

در حالی که پارچه‌های گرتکس به طور مداوم در حال پیشرفت هستند، تکنولوژی مهر و موم و آب‌بندی درزها نیز در حال بهینه شدن می‌باشد. که موجب سبک‌تر شدن پوشاک و افزایش کارایی و دوام آنها می‌گردد.

 

 

چطور عمل می‌کند؟

علیرغم سایر پارچه‌های فنی که با شستشو به سرعت خاصیت خود را از دست می‌دهند، پارچه‌های گرتکس اینطور نیستند. هر کدام برای دوام در ضدآبی، ضدبادی و قابلیت تنفس طراحی شده و کارآیی خود را در طول عمر مفید محصول حفظ می‌کنند.

 

ضد آب (Waterproof  )

ساختار متخلخل بسیار ریز غشای گرتکس، چیزی است که موجب خاصیت ضدآبی بادوام این نوع پارچه می‌شود. هر سوراخ میکروسکوپی در حدود ۲۰۰۰۰ بار کوچکتر از یک قطره آب است. بنابراین رطوبت خارجی (از باران گرفته تا برف بر اساس محیطی که در آن قدم گذاشتید) نمی‌تواند به غشا نفوذ کند.

 

 

ضد باد (Windproof  )

لرز؟ می‌تواند اثر باد سرد باشد. زمانی اتفاق می‌افتد که باد سرد به لباس شما نفوذ کرده و گرما را از بدن شما می‌رباید. برای اینکه حتی در شرایط خیلی سخت هم بدن شما راحت بوده و مورد حافظت باشد، غشای گرتکس طوری طراحی شده که بطور بادوامی ضدباد باشد. محصول شما تنفس می‌کند، اما باد را بیرون نگاه می‌دارد.

 

 

قابل تنفس (Breathable  )

سوراخ‌های غشای گرتکس ۷۰۰ بار بزرگتر از یک مولکول بخار آب می‌باشند، بنابراین تعرق به راحتی می‌تواند تبخیر شده و بدن شما از داخل خشک می‌ماند. زمانی که شما فعالیت زیادی دارید، قالبیت تنفس عامل مهمی در راحتی است.

 

 

تکنولوژی محصولات

 لباس (GORE-TEX® Outerwear  )

لباس‌های گرتکس چه در فعالیت‌های تفریحی در محیط باز، ورزشی‌های پرانرژی یا کارهای سخت و حرفه‌ای، محافظ شما هستند. انواع مختلفی برای این منظور طراحی شده‌اند که بشرح زیر می‌باشند:

 

GORE-TEX® Active Shell

برای تنفس بسیار بالا ساخته شده‌اند. برای حرکات هوازی در فعالیت‌های روزانه ایده‌آل هستند.           

 

 

مزایا

پوشاک مهندسی شده توسط تکنولوژی گرتکس اکتیو شل ، به منظور تنفس بسیار بالا طراحی شده و دارای قابلیت ضدآب و ضدباد بادوامی هستند، به طوری که بسیار راحت هستند. با وزنی سبک‌تر و ۳ لایه کارآمد، این نوع پوشاک ضدآب کاملاً جدید، قابلیت تنفس بسیار بالایی را به ارمغان آورده و برای راحتی پوست عالی است. برای تمام آب و هوا و ورزشکارانی که به دنبال محافظی بادوام و راحت طی فعالیت‌های روزانه به شدت هوازی هستند مناسب می‌باشد. از قبیل اسکی، دوچرخه‌سواری کوهستان و صعودهای آلپی سریع.

• تنفس بسیار بالا (RET<  ۳)

• خاصیت ضدآب و ضدباد بادوام

• سبک (بیشترین وزن پوشاک ۴۰۰ گرم)

• بیشترین راحتی در تماس با پوست

• طراحی مخصوص برای فعالیت‌های هوازی شدید

 

ساختار

روکش گرتکس اکتیو شل با غشای گرتکس سبک‌تر و نازک‌تر و با منسوجاتی با کیفیت‌تر ترکیب شده تا اینکه ۳ لایه نهایی نتیجه بهتری را برای فعالیت‌های شدید حاصل کنند. در سمت آستری، با تکنولوژی خاصی روکش مستقیماً به پشت غشای گرتکس چسبیده است تا اینکه بیشترین تنفس و راحتی در تماس با پوست را داشته باشد.

ترکیب روکش کارآمد به همراه طراحی پوشاک با سیستم علمی GORE  ، سطح راحتی کاملاً جدیدی را که تا کنون مشاهده نشده، به دنیای پوشاک ضدآب ارائه می‌نماید.

 

GORE-TEX® Performance Shell

برای طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها در فضای باز ایده‌آل هستند.

 

 

یک پوشاک، چند فعالیت

چه در حال اسکی باشید، چه دوچرخه‌سواری، کوه‌نوردی، اسکیت یا فقط پیاده‌روی، با این نوع گرتکس نیازی به تعویض پوشاک خود ندارید.

 

مزایای کلیدی

• تنفس پوست را راحت نموده و بطور بادوامی ضدآب است

• ایده‌آل برای طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها در فضای باز

• در ساختار ۲ و ۳ لایه موجود است. ۲ لایه‌ها انعطاف‌پذیر و نرم و ۳ لایه‌ها برای شرایط فوق سخت

 

ساختار

• منسوجات، غشا و آستر مخصوص،  ترکیبی از نرمی و کیفیت بالا

• ساختار ۲ لایه: یک غشای گرتکس ویژه به سطح خارجی چسبانده شده و از قسمت داخلی توسط یک آستر مجزا محافظت می‌شود

• ساختار ۳ لایه: یک غشای گرتکس ویژه به سطح خارجی و همچنین آستر داخلی چسبانده شده است

• برای بهینه کردن کیفیت و راحتی پارچه از آستر گرتکس منحصر بفردی استفاده شده است

• برای اطمینان از اینکه تمام درزها کاملاً ضدآب باشند، از نوار گرسیم (®GORE-SIM  ) مخصوصی استفاده می‌شود

 

ویژگی‌ها

 

 

عایق‌کاری ®AIRVANTAGE

با استفاده از یک سیستم انحصاری عایق‌کاری قابل تنظیم، راحتی شما را تضمین می‌کند. برای باد کردن به راحتی می‌توانید در لوله‌کشی هوایی فوت کنید، و برای خالی کردن باد نیز برعکس. به اینصورت می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به اضافه و کم کردن پوشاک، خود را با شرایط آب و هوایی وفق دهید.

 

 

ساختار شرایط بسیار مرطوب

پوشاکی با این ساختار برای گذراندن سخت‌ترین آزمایش‌های باران مهندسی شده‌اند. به این منظور شرایط باد و باران شدید بطور افقی و عمودی شبیه‌سازی می‌شوند. با استفاده از تکنیکی پیشرفته در پوشاک، محافظت بادوامی نسبت به هوای بسیار مرطوب بدست می‌آید.

 

 

تقسیم‌بندی برای راحتی

بوسیله طراحی هوشمندانه‌ای برای پوشاک راحتی شما را تامین می‌کند. با تقسیم کردن بدن انسان به چند ناحیه به عنوان مناطق گرمایی، پارچه‌های گرتکس بطور منحصر بفردی ترکیب شده‌اند تا اینکه قابلیت تنفس، راحتی، گرما، و همچنین تناسب را دقیقاً بمیزان مورد نیاز افزایش دهند. پوشاک با این تکنولوژی معمولاً دارای آب‌بندی پیشرفته‌ای برای درزها نیز می‌باشند که موجب می‌شود اتصال پارچه‌های متفاوت داخل پوشاک به خوبی انجام گیرد.

 

GORE-TEX® PACLITE® Shell

برای زمانی ساخته شده‌اند که وزن و حجم مسئله مهمی است.

 

 

یک همراه ایده‌آل

برای ورزش‌هایی از قبیل کوهپیمایی، دوچرخه‌سواری، دویدن و غیره که وزن و حجم مهم هستند ایده‌آل است. گرتکس پک‌لایت شل، با حداقل وزن و حجم، ترکیبی از بیشترین قابلیت تنفس، ضدآبی و ضدبادی بادوام می‌باشد.

 

مزایای کلیدی

• وجود یک لایه محافظ روی غشای مرکزی موجب می‌شود به آستری مجزا نیاز نباشد

• قابلیت ضدآب بادوام و تنفس بسیار خوب

• سبک، کم حجم و قابل حمل

 

ساختار

• پارچه رویه‌ از جنس مواد پلی‌استر یا نایلون با کیفیت

• غشای مرکزی پوشیده شده با لایه‌ای محافظ از جنس مواد ضدنفت (Olephobic  ) و کربن

• تکنولوژی ویژه نوار گرسیم (®GORE-SIM  ) قابلیت ضدآب بادوامی را تضمین می‌کند

 

ویژگی‌ها

 

 

ساختار شرایط بسیار مرطوب

پوشاکی با این ساختار برای گذراندن سخت‌ترین آزمایش‌های باران مهندسی شده‌اند. به این منظور شرایط باد و باران شدید بطور افقی و عمودی شبیه‌سازی می‌شوند. با استفاده از تکنیکی پیشرفته در پوشاک، محافظت بادوامی نسبت به هوای بسیار مرطوب بدست می‌آید.

 

 

تقسیم‌بندی برای راحتی

بوسیله طراحی هوشمندانه‌ای برای پوشاک راحتی شما را تامین می‌کند. با تقسیم کردن بدن انسان به چند ناحیه به عنوان مناطق گرمایی، پارچه‌های گرتکس بطور منحصر بفردی ترکیب شده‌اند تا اینکه قابلیت تنفس، راحتی، گرما، و همچنین تناسب را دقیقاً بمیزان مورد نیاز افزایش دهند. پوشاک با این تکنولوژی معمولاً دارای آب‌بندی پیشرفته‌ای برای درزها نیز می‌باشند که موجب می‌شود اتصال پارچه‌های متفاوت داخل پوشاک به خوبی انجام گیرد.

 

منبع: سایت گروه کوهنوردی آرش کمانگیر، ترجمه: مهدی مظلومیان.

منبع اصلی: www.gore-tex.com