انواع ابرها و راه‌های شناخت آن‌ها / بخش دوم چاپ
مطالب آموزشی - هواشناسی
سه شنبه, 17 مرداد 1391 ساعت 11:20

Stratocumulus   (استراتو کومولوس):

به شکل گلوله های تیره رنگ و گروهی در پایین جو تشکیل می شوند. این ابرها باعث بارندگی های سبک به صورت باران یا برف می شوند اما این نوع ابر غالب اوقات در ابتدا یا انتهای هوایی ناپایدار قرار می گیرد و از اینرو می تواند علامت نزدیک شدن توفان باشد و چنانچه بعد از یک توفان این ابرها ظاهر و شروع به ناپدید شدن کرد به معنای شروع هوایی پایدار و صاف است. به لحاظ ظاهری این نوع ابر با نوع Altocumulus    (التو کومولوس) بسیار شبیه است و اغلب در تشخیص این دو اشتباه پیش می آید. یک راه ساده این است که دستمان را به سمت یک تکه ابر منفرد در آسمان بگیریم. چنانچه این تکه ابر اندازه شصت شما باشد ابر از نوع Altocumulus   و اگر به انداز کل دست شما یا بزرگتر بود از نوع Stratocumulus   است.

 

 

Stratus   (استراتوس):

به صورت لایه ای خاکستری یکنواخت در پایین جو تشکیل می شود و  معمولا باعث کدر یا محو کردن خورشید می شوند و بسیاری اوقات به دلیل اینکه از کریستالهای یخ تشکیل شده اند باعث تشکیل هاله نورانی اطراف ماه یا خورشید می شوند. این نوع ابر باعث بارندگی های نرم و لطیف باران یا برف شده و از بالا رفتن مه روی زمین یا پایین آمدن ابرهای قسمتهای بالایی به وجود می آید که خود می تواند باعث تشکیل مه نیز بشود.

  

  

Cumulus   (کومولوس):

ابرهای تکه تکه گلوله ای شکل که در قسمتهای میانی و پایینی جو تشکیل می شوند. پایین آنها تخت است و بالای آنها شبیه گل کلم یا پنبه است . این ابرها به شکل عمودی رشد می کنند و بالا می روند. ممکن است تنها یا به شکل گروهی تشکیل شوند. این ابر ممکن است باعث بارش باران شود  که البته همیشه اینطور نیست. اما این ابر ممکن است  در صورت نفوذ پارامترهای جوی دما ، رطوبت و ناپایداری مقدمه تشکیل ابر خطرناک Cumulonimbus   (کومولو نیمباس) شود.

 

  

Cumulonimbus   (کومولو نیمبوس):

ابرهایی هستند به شکل پف کرده و اغلب تیره رنگ که باعث بروز بارش و توفان شده و در قسمتهای میانی و بالای جو تشکیل می شوند. اشکال مختلفی این نوع ابر دارد:

 

شکل رایج این نوع ابر به شکل سندان آهنگری است یعنی در بالای ابر مسطح و تخت و کشیده می شود :

 

 

به شکل قلمبه قلمبه که لبه های تیز آن نیز گرد شده و تا حدی شبیه Cumulus   (کومولوس) شده اما پایین آن تیره رنگ و تاریک است:

 

 

به شکل کیسه های آویزان شده در زیر ابر :

 

 

همراه با گردباد (تورنادو) در پایین ابر :

 

 

و چندین شکل دیگر که همگی ظاهری مخوف و بزرگ دارند و رنگهای تیره در پایین دارند:

 

 

Nimbostratus   (نیمبو استراتوس):

این نوع ابر در پایین جو به صورت لایه ای تاریک و خاکستری تشکیل می شود و یک ابر باران زا می باشد. به خاطر چگالی بالای این ابر اکثر تابش آفتاب را میگیرد و آسمان را تاریک می کند . این ابر نشانه بارندگی معتدل تا بارندگی سنگین  می باشد. ممکن است زمانی که Cumulonimbus   به صورت وسیع و در ارتفاع پایین آسمان را بپوشاند آنرا با Nimbostratus   اشتباه کنید که وجه مشخصه  Nimbostratus   رنگ روشن تر و بارندگی یکنواخت است.

 

 

نحوه قرار گیری ابرها در جو:

 

 

منبع: وحید نوروزی، وبلاگ چال

تصاویر: محمد شاکری موحد

منابع اصلی:

• دانشنامه جهانی ویکیپدیا http://en.wikipedia.org  

• سایت آلمانی معرفی ابرها www.clouds-online.com

• سایت دانشگاه ریچموند امریکا http://oncampus.richmond.edu

• کتاب مرجع دریانوردی The Mariner’s Handbook