اجتناب از رعد و برق مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
مطالب آموزشی - هواشناسی
دوشنبه, 04 خرداد 1394 ساعت 10:51

اجتناب از رعد و برق

حوادث مربوط به رعد و برق به طور متوسط سالیانه 200 نفر را به کام مرگ می‌کشد. افرادی که در مکان‌های مرتفع و روباز هستند، به خصوص سنگنوردان و کوهنوردان که ابزار فلزی به همراه دارند، بیشتر در معرض خطر می‌باشند.

با یک آشنایی ابتدایی در مورد خطرات رعد و برق، می‌توانید از خطرهای مرگ‌آور این حادثه‌ی طبیعی جلوگیری کنید.

شروع هوشمندانه

در مورد مکان مورد نظر جهت اجرای برنامه‌ی کوهنوردی یا سنگنوردی خود تحقیق کرده و اطلاعات خود را در مورد وضعیت هوای آن‌جا و ابرهای باران‌زا (ابرهای سیاه و غول پیکری که ایجاد رعد و برق می‌کنند) بالا ببرید. کمپ خود را جایی برقرار کنید که احتمال مواجهه با این پدیده را به حداقل برسانید و به نحوی برنامه‌ریزی کنید که صبح زود در مناطق پرخطر مانند قله‌ها و گذرگاه‌های مرتفع باشید. در صعودهای خود، مسیرهای فرار را مشخص کنید، دائما هواشناسی را چک کرده و مدت زمانی معقول را برای بازگشتی مطمئن در نظر بگیرید.

خطر را بو بکشید

علائمی که خبر از وقوع زود هنگام رعد و برق می‌دهند عبارتند از:

* غرش‌های آسمانی

* بوی سوختگی در هوا

* سیخ شدن موهای سر

* و نوری آبی رنگ که از اجسام فلزی ساطع می شود.

اگر هر کدام از این علائم را دیدید و یا فاصله‌ی بین صدای رعد و انتشار برق، 15 ثانیه و یا کمتر بود، نشانگر این است که در فاصله‌ی 5 کیلومتری شما رعد و برق صورت گرفته است؛ بنابراین به سرعت محل را ترک کنید.

نواحی امن را انتخاب کنید

کاملا هوشیار باشید و سریع عکس‌العمل نشان دهید و برنامه‌ای برای بازگشت و یا رسیدن به مکانی امن را ترتیب دهید.

بدون هیچ تردیدی در مورد بازگشتن و برداشتن وسایل جامانده، محل را ترک کنید.

به دنبال مکانی بزرگ و طاق‌دار باشید، جایی که بتوانید لوازم را از خود جدا کرده و آن‌ها را چال کنید.

به محض امکان، به منطقه‌ای کم ارتفاع‌تر مثل پای صخره و یا جایی با درختچه‌های کوتاه که در میان درختانی بزرگ هستند بروید. زمین در این شرایط (رعد و برق) به سمت نواحی که مقاومت کمتری دارند، ضربه را منتشر می‌کند؛ بنابراین از سنگ‌های خیس و آن‌ها که با گل‌سنگ پوشیده شده‌اند. آب ریزها - مثل ایستادن زیر درختان بلند سنگ‌هایی با شکاف‌هایی پر از آب غارهای کم ارتفاع و یا وسایل و لوازم مربوط کوهنوردی به شدت پرهیز کنید.

کنترل کردن شرایط

اگر ناگهان در یک موقعیت توفانی غافلگیر شدید، ابتدا سعی کنید که مسیر را برگردید. اگر امکان این کار نبود، لبه‌ای را پیدا کرده و روی وسایلی عایق‌گونه مانند کیسه خواب، طناب، و یا کوله پشتی (بدون قاب‌های فلزی) چمباتمه زده یا بنشینید (ولی دراز نکشید) دستهایتان را از همدیگر و همچنین از زمین جدا کنید. این کارها باعث می‌شود درصد این‌که بدن شما به صورت رسانا عمل کند را پایین بیاورد و اندام‌های شما را محافظت خواهد کرد.

به محض امکان، فاصله افراد گروه را حداقل به اندازه‌ی 15 قدم از همدیگر زیاد کنید در این صورت اگر شخصی دچار سانحه شد، دیگری وی را احیا خواهد کرد.

پانچو و یا بادگیر بپوشید تا دمای بدنتان پایین نیاید و در همان مکان بمانید تا وقتی که فاصله‌ی صدای رعد و انتشار برق افزایش پیدا کند، این بدین معناست که توفان در حال تمام شدن است.

برای شرایط سخت آماده باشید

در این شرایط اگر شخصی دچار برق گرفتگی شود، جدی‌ترین خطر، مسئله‌ی ایست قلبی خواهد بود. باید فورا تنفس شخص و گردش و جریان هوای تنفسی وی را چک کنید. اگر لازم است سی پی آر را برای وی انجام دهید و هر چه سریعتر مصدوم را به مرکز فوریت‌های پزشکی برسانید.

نویسنده: Ty Milgord

ترجمه: بابک دکترزاده

منبع: www.climbing.com

 

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 04 خرداد 1394 ساعت 09:49