چگونگی تشکیل اشکال غار سنگی چاپ
مقالات - مقالات
چهارشنبه, 18 فروردین 1389 ساعت 17:48

 

تهیه و تدوین: امیداکبرپور شیرازی وبلاگ گروه کوهیاران پارس شیراز  

مقدمه:

در این مقاله به معرفی و بررسی چگونگی تشکیل اشکال غار سنگی که در غارهای آهکی دیده می شود پرداخته خواهد شد . متاسفانه حتی در طرح درس کارآموزی غار بعضی از موارد اشتباه توضیح داده شده است. به راحتی می توانید با مراجعه به سایت http://en.wikipedia.org  و دیگر سایت ها ، عکسها و نحوه تشکیل اشکال غار سنگی موجود در غارهای آهکی را مطالعه نمایید . متن حاضر و عکسها این گونه تهیه شده است.

  

STALACTITE   استالاکتیت ( چکنده )  

به تمام اشکال غار سنگی که بر اثر چکیدن  از سقف غار پدید می آیند چکنده می گویند.

 

STALAGMITE   استالاگمیت ( چکیده )  

به تمام غار سنگهایی که از کف غارها بر اثر فرآیند غار سنگ سازی بوجود می آیند چکیده می گویند.

  

 

همانطور که در عکس فوق دیده میشود از به هم پیوستن استالاکتیت و استالاگمیت  ستون COLUM   تشکیل می شود .

 

FLOWSTONE  آبشار سنگ

در سطوح شیبدار در کف غار با جاری شدن مواد در سطح و سپس سخت شدن آنها FLOWSTONE تشکیل می گردد. همانطور که در شکل بالا مشخص است مثل آبشارجاری است که سنگ شده باشد  (متاسفانه اگر چه ترجمه FLOWSTONE کار سختی نیست ولی تا امروز در منابع فارسی  برای این شکل و دیگر اشگال غار سنگی ترجمه معتبری نیافتم پس از ترجمه شخصی در این متن استفاده کرده ام که مایلم که نظر دیگر دوستان غارنورد را در مورد این ترجمه ها بدانم -ترجمه های من با رنگ قرمز  مشخص خواهد شد)

DRAPERIES اشکال پرده ای

در سقف غار و معمولا در ناحیه درزها ی شیب دار تشکیل می شود و همانند پرده ای نازک و گاه شفاف و بسیار شکننده  در سقف غار گسترش یافته است .( اشکال زیر)

 

RIMSTONE

در کف غار تشکیل می شود و مانند حوضچه هایی است که آب آن بر روی هم سرزیر می کند. معمولا در بالا و یا پایینFLOWSTONE آبشار سنگ تشکیل می شوند . ( شکل زیر)

 

CAVE PEARL مروارید غار

به اشکال مختلف کروی – مکعبی – سیلندری و غیره در کف غارها مشاهده شده است و در اندازه هایی با  قطر 1 میلیمتر تا 15 سانتی متر دیده شده است . و دو فرضیه اصلی جهت تشکیل  آنها در منابع مختلف یافت ام .

الف : مروارید غار معمولا در داخل حوضچه های درون غار تشکیل می شود با افتادن قطره های آب درون حوضچه دی اکسد کربن آنها گرفته می شود و کلسیت باقی می ماند  این رسوب معمولا حول یک هسته که معمولا از جنس شن یا کربنات سدیم است تشکیل می شود . کروی بودن معمول مروارید غار ناشی از رشد یکنواخت حول هسته می باشد . گاهی مروارید های غار به هم می چسبند و آنها را درون یک آشیانه خواهید دید که به علت اثر مواد شیمیایی می باشد.

ب : وقتی جریان آب حرکت دایره وار ( چرخشی ) حول یک هسته داشته باشد مروارید غار تشکیل می شود . در این حالت اشکال کروی  و استوانه ای و یا اشکال شبیه آن قابل تشکیل می باشند. ( اشکال مکعبی نیز یافته شده است ).

Helictite

از جمله ظریف ترین اشکال درون غار می باشند .علت تشکیل بسیاری از آنها تا امروز بصورت معمایی باقی مانده است ولی احتمال اینکه بر اثر فشار مویین ( مخصوصا اشکال تو خالی ) و یا جریان های هوایی بسیار ملایم تشکیل شده باشد هست. اشکال آنها به گونه است که به نظر می رسد که در طول رشد بارها جهت نیروی وارد بر آنها عوض شده است ( رشد در جاذبه صفر )  به علت کوچک بودن و ظریف و شکننده بودن  فقط در عارهایی که کاملا بکر مانده است قابل مشاهده می باشد.

 

Moon milk

لایه ای سفید و پنیر مانندی است که درون غار ها دیده می شود نحوه تشکیل آن مانند دیگر اشکال غار سنگی می باشد ولی آنها کاملا سخت و سنگ نشده اند .جنس آنها معمولا از منو هیدرو کلسیت و یا گچ می باشد . بعضی گمان می کنند در اثر عمل باکتری ها ( Macromonas bipunctata ) آنها بدین گونه شده اند

 

( Soda straw ) STRAW اشکال نی مانند – نیین

در مکانهای که آب به آهستگی از شکافهای سقف غار می چکند به شکل لوله های تو خالی مشاهده می شود. اگر این سوراخ بسته شود و یا آب از بدنه آن نیز خارج شود  این اشکال به شکل استالاکتیت تبدیل می شوند . جنس این اشکال از کربنات کلسیم و یا سولفات کلسیوم است. این اشکال نی مانند بسیار شکننده می باشند و فقط در غار هایی که بکر مانده اند دیده می شوند.

 

 

در این مقاله فقط به تعدادی از اشکال غار سنگی که بیشتر دیده میشود اشاره گردیده. جز آنچه که در بالا توضیح داده شد اشکال بسیار زیاد دیگری هم در غار های آهکی مشاهده می شود.