کویر مرنجاب چاپ
گزارش برنامه - گزارش برنامه های اجرا شده
یکشنبه, 29 فروردین 1389 ساعت 17:23

هدف برنامه: بازدید از کاروانسرای مرنجاب، پیمایش تپه های رملی و دریاچه نمک.

شروع برنامه: صبح جمعه 20 فروردین ماه 89

پایان برنامه: غروب همان روز

وسیله نقلیه: مینی باس

هزینه برنامه: 70 هزار ریال

گزارش نویس: شکوه فرحزادی

 

 

توضیحات منطقه:

کویرمرنجاب درشمال شرق شهرستان آران و بیدگل از توابع شهر کاشان دراستان اصفهان قرار دارد این کویر از شمال به دریاچه نمک از غرب به کویر مسیله و دریاچه حوض سلطان، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستانهای آران و بیدگل و کاشان محدود می شود.

بهترین زمان بازدید از منطقه از ابتدای آبان ماه لغایت انتهای فروردین ماه می باشد.

  

   

تصویر مربوط به پیمایش کویر مرنجاب توسط گروه مهر

 

شرح برنامه:

ساعت6:30 دقیقه صبح برنامه شروع شد و از قم به طرف کاشان حرکت کردیم پس از رسیدن به کاشان از آن عبور کرده وبه سمت شهرستان آران وبیدگل رفتیم.

حدود ساعت 8:05 دقیقه در امامزاده هلال آران وبیدگل به مدت ده دقیقه توقف داشته و دوباره به راه خود ادامه دادیم. این امامزاده آخرین محل قبل از کاروانسرا می باشد که می توان در آنجا  برای تهیه وسائل مورد نیاز و آب آشامیدنی اقدام نمود.

پس از پشت سر گذاشتن امامزاده و طی تقریبا 10 کیلومتر در جاده آسفالته به یک میدان می رسیم که سمت راست آن کارخانه فولاد کویر خودنمائی می کند. ما به مسیر مستقیم خود ادامه می دهیم. از این میدان به بعد، جاده خاکی می شود که تا کاروانسرا 45 کیلومتر فاصله دارد. این جاده خاکی، پهن و دارای زیرسازی می باشد و به علت عبور ماشین های سنگین از بستر سختی برخوردار است و برای تمامی وسایل نقلیه قابل عبور می باشد. ساعت 9:45 دقیقه به کاروانسرا رسیدیم.

پس از توقفی کوتاه در کاروانسرا به سمت تپه های رملی ادامه مسیر می دهیم، این تپه ها در فاصله 12 کیلومتری شرق کاروانسرا واقع شده و از بلندترین این نوع تپه ها در ایران می باشند. مسیر کاروانسرا به تپه ها نیز ترکیبی از خاک و رمل می باشد که عبور از آن در برخی نقاط احتیاط بیشتری می طلبد، در صورت خروج لاستیک از مسیر، احتمال گیر کردن در شن های روان، بسیار زیاد می باشد.

  

 

 تصویر مربوط به پیمایش کویر مرنجاب توسط گروه مهر

 

پس از برگزاری جلسه معارفه در پائین رمل ها اقدام به صعود آنها نموده و پس از آن از روی رملها تا دریاچه نمک ادامه مسیر دادیم. بقیه مسیر بسیار راحت و به صورت پیاده روی میباشد. 

  

تصویر مربوط به پیمایش کویر مرنجاب توسط گروه مهر

 

ساعت 1:30 دقیقه به دریاچه رسیدیم. در تاریخ بازدید ما، به علت کاهش بارندگی فصلی، فاصله بین دریاچه تا جزیره سرگردان (تقریبا 15 کیلومتر) فاقد آب بوده و از شش ضلعی های ناشی از رسوب نمک (سله های نمکی) پوشیده شده بود.

  

 

 تصویر مربوط به پیمایش کویر مرنجاب توسط گروه مهر

 

این جزیره (که بلندترین نقطه آن 808 متر بالاتر از سطح آبهای آزاد قرار دارد) از سنگهای متخلخل آتشفشانی تشکیل شده است و آری از هر نوع پوشش گیاهی است.

اتلاق نام سرگردان به این جزیره بدین سبب است که اگر از فاصله دور به این جزیره نگاه کنیم دو انتهای جزیره در افق محو میشوند و منظره ای مانند کشتی سرگردان در دریای بی کران کویر پدید می آید.

  

 

 تصویر مربوط به پیمایش کویر مرنجاب توسط گروه مهر

 

با توجه به زمان بندی برنامه، امکان بازدید از جزیره فراهم نبود و گروه به پیمایش بخشی از مسیر مابین دریاچه تا جزیره پرداخت.

وسعت دریاچه نمک، در حدود 647 کیلومتر مربع است. زمین این دریاچه پوشیده از رسوبات نمک است که براثر انباشته شدن سیلابها و آبهای سطحی در طول قرنها پدید آمده است با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه نمکهای موجود کرت بندیهای زیبایی بوجود می آورند که دیدن این مناظر خالی از لطف نیست.  

  

  

تصویر مربوط به پیمایش کویر مرنجاب توسط گروه مهر

 

 حدود ساعت 3 به کاروانسرا برگشتیم و پس از استراحت و صرف نهار به بازدید از کاروانسرا پرداختیم. این کاروانسرا در سال 1012 هجری قمری به دستور شاه عباس صفوی به عنوان یک پایگاه نظامی جهت برقراری امنیت در مسیر جاده ابریشم ساخته شده و دارای برج های بلند دیدبانی در اطراف و انبار علوفه و اتاق استراحت برای سربازان و ساکنین می باشد.

  

  

تصویر مربوط به پیمایش کویر مرنجاب توسط گروه مهر

 

 در حال حاضر کاروانسرا و محوطه اطراف آن توسط سازمان میراث فرهنگی به بخش خصوصی واگذار گردیده و شرکت پیمانکار متاسفانه رسیدگی شایسته ای به منطقه ننموده و باعث ورود صدمات و لطمات بصری و زیست محیطی زیادی به کاروانسرا و محیط اطراف آن گردیده است.

کاروانسرا دارای چند باب سرویس بهداشتی و فاقد برق و آب آشامیدنی بوده و برای کسانی که مایل به شب مانی در اتاق های آن می باشند، این امکان با هماهنگی قبلی با شرکت مسوول، فراهم است.

پس از بازدید از کاروانسرا، در هنگام غروب مسیر بازگشت را در پیش گرفتیم و پس از حدود 3 ساعت به قم بازگشتیم.

لینک های تصاویر و نقشه GPS   این برنامه.