قله پرسون چاپ
گزارش برنامه - گزارش برنامه های اجرا شده
دوشنبه, 30 فروردین 1389 ساعت 16:05

هدف برنامه: صعود قله پرسون – کارگاه آموزشی آشنایی با برف

شروع برنامه: صبح جمعه 21 اسفند ماه 88

پایان برنامه: غروب همان روز

وسیله نقلیه: مینی باس

هزینه برنامه: 70 هزار ریال

گزارش نویس: محمد شاکری موحد

 

 

توضیحات منطقه:

قله پرسون از ارتفاعات منطقه لواسانات در شمال شرق تهران می باشد. این قله در کنار دو قله آتشکوه و ریزان، مجموعه ارتفاعات روستای افجه در منطقه لواسانات را تشکیل می دهند، که مسیر صعود همگی این قله ها دشت گَر چال (دشت هویج) می باشد.

  

   

تصویر مربوط به صعود این قله توسط گروه مهر

 

شرح برنامه:

ساعت5:30 دقیقه صبح برنامه شروع شد و از قم به سمت تهران حرکت کردیم پس از رسیدن به تهران و اضافه شدن 3 نفر از دوستان به تیم، به سمت جاده لواسان ادامه مسیر دادیم.

حدود ساعت 8:00 به روستای افجه رسیدیم. کل مسیر تا روستا آسفالته بوده و برای عبور انواع وسایل نقلیه مناسب می باشد.

پس از عبور از داخل روستا و رسیدن کنار رودخانه، توقف نمودیم. پس از آماده شدن دوستان و برگزاری معارفه. شروع به صعود نمودیم.

مسیر روستا تا دشت گرچال به صورت پیاده و با سرعت متوسط حدودا یک ساعت زمان می برد، مسیر تا دشت دارای جاده است که فقط مناسب عبور ماشین های شاسی بلند و دو دیفرانسیل می باشد. در این مسیر یک فروشگاه و سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی نیز وجود دارد که روزهای تعطیل و آخر هفته باز است.

  

   

تصویر مربوط به صعود این قله توسط گروه مهر 

 

پس از رسیدن به دشت و صرف مختصری صبحانه و تنقلات بعضی از نفرات (به انتخاب سرپرست) عازم صعود قله پرسون شدند و سایرین جهت شرکت در کارگاه آموزشی آشنایی با برف به مربیگری آقای حسین جلالی به ارتفاعات مشرف به دشت که برای این کار مناسب بود رفتند.

  

 

 تصویر مربوط به صعود این قله توسط گروه مهر 

 

در این کارگاه انواع برف، روش گام برداری در برف، صعود و فرود با ابزار و بدون ابزار، نحوه تراورس مسیرهای برفی، سر خوردن و ترمز روی برف و سایر نکات از این دست برای همنوردان توضیح داده شد. 

 

  

تصویر مربوط به صعود این قله توسط گروه مهر

 

پس از آن این آموخته ها به طور عملی مورد تمرین قرار گرفت.

پس از پایان کارگاه و تفریح، نهار را در دشت خوردیم و دوستانی که عازم صعود قله شده بودند نیز بازگشتند و به اتفاق هم عازم روستا شدیم.

دشت گرچال یا هویج دشتی وسیع بوده که دارای یک چشمه آب آشامیدنی و تعدادی درخت در انتهای خود می باشد. این دشت با توجه به وسعت و مسطح بودن آن محل بسیار مناسبی برای شب مانی کوهنوردانی که قصد صعود به ارتفاعات اطراف را دارند، می باشد. در دشت در فصول معتدل سال، گوسفندسرایی جهت چرای دامهای محلی دایر می باشد. 

 

  

تصویر مربوط به صعود این قله توسط گروه مهر

 

ارتفاع برف در دشت در فصل زمستان تقریبا یک متر بوده و در فصل بهار تا انتهای تابستان به همین ارتفاع دارای سبزه زار و چمنزار می باشد.

ظاهرا در بخشهایی از دشت نیز فعالیت کشاورزی صورت می گیرد.

لینک های تصاویر و نقشه GPS   این برنامه.