غار چال نخجیر چاپ
معرفی مناطق گردشگری - غارها
چهارشنبه, 08 اردیبهشت 1389 ساعت 15:48

غار چال‌ نَخجیر یکی از پدیده‌های تازه‌یاب و نادر زمین‌شناسی مرکز ایران است.

این غار در ۸ کیلومتری جنوب غربی شهر تاریخی نراق (حد فاصل نراق - دلیجان) در دامنه کوه واقع شده و به دوران سوم زمین شناسی (تقریبا 70 میلیون سال قبل) تعلق دارد که تاکنون در حدود 7 کيلومتر از آن شناسايي شده است. 

 

  

تصویر از وبلاگ جناب آقای محمد گائینی

 

دهانه اصلی این غاردارای 10 متر عرض و بین 10 تا 40 متر ارتفاع است که هر بیننده ‌ای با گذر از این دهانه و ورود به غار به حیرت و تفکرفرو می ‌رود.

این غار دارای یک شاخه‌ اصلی و چند شاخه فرعی است که تا کنون توسط افراد محلی و غار نوردان مجرب در حدود 7 کیلومتر از آن شناسایی شده و پیش بینی می شود حدود 8 تا 10 کیلومتر عمق داشته باشد.

تاکنون بالغ بر 2 هزار متر فضای خشک در محوطه درونی این مجموعه شناسایی شده ‌است که عموما "کریستالیزه" بوده و تزئینات بلوری و اسفنجی کف، دیوارها و سقف آن از ناب ترین نمونه‌ های موجود جهان است. 

 

  

تصویر از وبلاگ جناب آقای محمد گائینی

 

رسوبات دولومیتی به مقیاس قابل توجهی به صورت لایه‌های سفید رنگ (رسوبات سفید برفی) کف راهروها و دالان‌های مسیر اصلی این غار را پوشانده‌است.

ديواره‌هاي غار پوشيده از استالکميت‌ها واستلاکتيک‌هايي است که ديواره‌هاي بي نظيري را پديد آورده است.

تهویه ‌طبیعی هوای درونی غار در فصول تابستان و زمستان یکی دیگر از عجایب این غار شگفت انگیزاست، در تابستان خنک و در زمستان گرم است و هیچ گاه در این مجموعه بازدید کنندگان با کمبود اکسیژن روبرو نمی ‌شوند.

غار چال‌نخجیر در پی عوامل زمین‌ساختی و هوازدگی شیمیایی پدید آمده‌است و عموماً بلورین بوده و از پتانسیل عظیم سنگ‌های تزئینی برخوردار است. این غار در سال ۱۳۶۸ ‏شناسایی شده و گروه‌های کوهنوردی تا ژرفای آن پیش روی کرده‌اند. اخیراً نیز غارنوردان موفق شده‌اند با شناسایی دو مسیر انحرافی به انتهای اصلی غار دست یابند. 

 

  

تصویر از وبلاگ جناب آقای محمد گائینی

 

ارتفاع این غار گاهی از ۲۰ متر تجاوز می‌کند. دره‌های ژرفی که بیشتر راه‌های انحرافی را فراگرفته بازتاب نور از منشورهای بلور و کلسیت در کنار آویزهای متنوع، پوشش اسفنجی بلورین دیواره‌ها و کف غاره آن را مساعد بازدید جهانگردان کرده‌است.

دست خلاق طبیعت طی میلیون‌ها سال با مدد از شرایط خاص‌ آب وهوایی ‌و جغرافیایی درون غار، دهلیزها، دالان ها، کریدورها، تراس ها و حوضچه‌ های بی ‌نظیری را به وجود آورده که بازتاب نور از منشورهای بلور"کلسیت" در کنار آویزه ‌های پر حالت آن هر بیننده ‌ای را متحیر و مبهوت می‌ کند.  

 

 

تصویر از وبلاگ جناب آقای محمد گائینی

 

در گنجینه شگفتی این غار اسرارآمیز ، سنگ‌ های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس های عظیم ‌الجثه بلورین ایجاد شده است که بیشتر آنان از جنس آهک است.

وجود یک دریاچه در بخش انتهایی و زیردست غار که دیواره، سقف و پیکره ‌های اسرار آمیزآن را سنگ‌ های عجیب محاصره کرده، زیبایی زاید الوصفی به این غار داده ‌است.

بنابر آخرین اطلاعات تاکنون 600 متر از این دریاچه شناسایی شده و وسعت آن بیش از 3 هزار متر تخمین زده می‌ شود.  

 

 

تصویر از وبلاگ جناب آقای محمد گائینی

 

رسوبات دولومیتی با رنگ آمیزی جاذب در جای ‌جای غارپتانسیل عظیمی ‌از اسفنج های بلورین و کریستاله، باغهای مرجانی و مخروط های گل کلمی شکل را خلق کرده است.

تالارهای "عروس" ، "گل کلمی" ، "آبشارگلی" ، "فرسنگ" و "هیولا" از جمله بخش های دیدنی این غار نادر و عجیب است.

تصاویر بیشتری از این غار را در اینجا ببینید