تاریخچه گروه
تاریخچه چاپ فرستادن به ایمیل
معرفی - تاریخچه گروه
یکشنبه, 23 اسفند 1388 ساعت 14:41

به دنبال تغییر سیاست هیئت کوهنوردی استان از فعالیت اجرایی و ورزشی به فعالیت های نظارتی و در پی رکود ایجاد شده در فضای کوهنوردی استان؛ و سرگردانی و بی برنامه بودن اکثر کوهنوردان و تازه فعالان کوهنوردی، گروه کوهنوردی مهر قم در تاریخ 23 مهرماه 1385 به همت جمعی از کوهنوردان با سابقه و پر تجربه استان و همکاری برخی همنوردان علاقه مند و پر کار تأسیس گردید.

 

هیئت مؤسس گروه عبارت بودند از آقایان: علیرضا شیخ نژاد، ابوالفضل ستوده، حسین جلالی، ابراهیم مقدم، حسین غلامی، حامد مهدوی، شاهرخ کرمی، محمد شاکری و حسین کاشفی.

 

در اولین جلسات پس از تأسیس؛ پس از تصویب نام گروه و اساس نامه، و با توجه به جوّ نسبتا نامناسب آن زمان کوهنوردی در استان و سیاست های هیئت، و همچنین افزایش سریع و خیره کننده تعداد گروه های کوهنوردی استان؛ سیاست های کلی گروه بر مبنای اصول زیر تدوین گردید:

  • حرکت آهسته و پیوسته
  • دوری از جنجال و حاشیه
  • پرهیز از بزرگنمائی فعالیت ها
  • عدم آمارسازی و برنامه سازی
  • ارتقاء سطح علمی و فنی اعضا
  • کادرسازی از نیروهای تازه وارد
  • جذب، آموزش و ارتقاء نیروهای مبتدی
  • ایجاد پایه و بستر مناسب و مطابق استانداردهای روز فعالیت های تشکیلاتی از قبیل سیستم عضوگیری، ثبت برنامه، دبیرخانه، ارزشیابی فنی، ایجاد شبکه راهنمایان بومی و...

 

در ابتدای تأسیس گروه با توجه به اهداف گروه و همچنین محدودیت های قانونی و غیر قانونی سدّ راه؛ گروه مهر فاقد بخش بانوان بوده و فقط از اعضای آقا تشکیل یافته بود؛ که در پی درخواست فراوان بانوان کوهنورد استان و همچنین متقاضیان جدید، و با همکاری و قول مساعدت و حمایت قانونی از طرف هیئت؛ در ابتدای سال 1386 این نقیصه برطرف و بخش بانوان گروه نیز تأسیس گردید که با استقبال فراوان روبرو گردید.

 

در سال 1386 برنامه های گروه طبق سیاست های کلی تدوین یافته و حرکت رو به جلو (امّا آهسته و دور از هیاهو) به پیش رفت که شاخص ترین آنها اجرای اولین صعود به قله دماوند از جبهه شمال شرقی در استان بود که با موفقیت کامل و با حضور 13 نفر برگزار گردید. و در پایان این سال گروه موفق به دریافت مجوز فعالیت یک ساله و آزمایشی گردید.

 

در سال 1387 با توجه به اهداف گروه که در آن تربیت کوهنورد فنی و دارای علم، نسبت به فعالیت های طبیعت گردی و گردشگری اولویت داشت، تقویم های اجرایی گروه نیز در همین جهت برنامه ریزی گردید.

 

نظر به موفقیت سیاست های گروه و پیشرفت روزافزون آن و همچنین دور ماندن گروه از حاشیه ها و مشکلاتی که گریبانگیر تقریبا تمامی گروه های استان شده بود     ]که این مهم، مدیون دوراندیشی و تجربه فراوان هیئت مؤسس و کادر گرداننده گروه بوده است    [    ؛ این سیاست ها در سال 1388 نیز ادامه یافت و گروه به تکامل آهسته خویش و رفع نواقص قبلی پرداخت ک نتیجه آن صعودهای فراوان و باکیفیت و تعداد نفرات بالا به قلل بالای 4000 متر کشور و همچنین صعودهای زمستانه متعدد (که تا قبل از این دو سال، تقریبا در استان انجام نمی شد یا به صورت کاملا پراکنده و شخصی برگزار می گردید) می باشد.

 

در طی این سه سال با توجه به سیاست گروه در تربیت کادر جدید و همچنین مشغله های زندگی و یا سایر مسائل گردانندگان اولیه؛ به تدریج برخی از دوستان و همنوردان و همکاران در هیئت مؤسس و هیئت مدیره استعفا داده و با نفرات جدید جایگزین شدند.

 

در سال 1388 هیئت مدیره گروه پس از مشاهده ثبات گروه و ایجاد شدن بسترها و زمینه های لازم، تصمیم به اخذ مجوز فعالیت دائم گرفت که در این راستا پس از اصلاح اساس نامه و تصویب آن در مجمع عمومی گروه و همچنین برگزاری انتخابات هیئت مدیره، گروه موفق گردید در پایان سال 1388 به عنوان اولین گروه رسمی استان، از فدراسیون کوهنوردی و صعودهای وررزشی جمهوری اسلامی ایران مجوز فعالیت دریافت نماید.

 

امروز که گروه به گذشته خود می نگرد، تبسم ناشی از رضایت از فعالیت های گذشته خود را بر لب دارد. فعالیت هایی که انجام آن ها در سال های نه چندان دور در استان، به خیالپردازی می مانست یا بیهوده تلقی می شد.

 

البته ذکر این نکته در اینجا لازم است که این موضوع را نباید به حساب غرور کاذب گروه گذاشت؛ چراکه گروه به خوبی واقف است جهت رسیدن به سطوح بالای کوهنوردی  کشور، راه دور و درازی در پیش دارد و تازه در آن هنگام نیز باید راه پر پیچ و خم و پر فاصله کوهنوردی کشور با جهان را طی کند؛ اما رسیدن به همین نقطه نیز کاری بس بزرگ بوده که جز با لطف خداوند و همت بلند اعضای گروه و زحمات بی چشمداشت آنان، امکان پذیر نبوده است.

برگزاری بیش از 160 برنامه کوهنوردی و طبیعت گردی، با شرکت بیش از 2500 نفر و صرف هزینه ای حدود 200 میلیون ریال، صعود بیش از 31 قله بالای 4000 متر در فصول مختلف سال برگزاری دوره های آموزشی مختلف برای بیش از 50 نفر از اعضا و... در 3 سال قبل، در استان رؤیایی بود، بی تعبیر! که امروزه با تلاش گروه امری دست یافتنی و هدفی نسبتا سهل گردیده و افق های روشن تر و ارزشمندتری را در برابر دیدگانمان گشوده است.

 

این مهم میسر نمی گردد جز با همت شما و ما!